DĖMESIO! Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) administracija Vilniuje kraustosi į naujas patalpas - iš A. Vivulskio g. 13 į Labdarių g. 8.

Dėl kraustymosi galimi ryšio, tiek interneto, tiek stacionarių telefonų, sutrikimai, todėl prašome kantrybės ir supratingumo šiomis dienomis, jeigu nepavyktų operatyviai susisiekti su Tarnybos administracijos darbuotojais.

Naujienos

Ankstyvoji intervencija – galimybė užkirsti kelią jaunuolių svaiginimuisi

Įprasta kalbėti apie suaugusiųjų priklausomybes, kurios priverčia pasukti klystkeliais ir prarasti asmenines vertybes. Deja, bet ir vis daugiau jaunuolių mėgdžioja tokį gyvenimo būdą. Vaiko teisių apsaugos specialistams, besirūpinantiems vaikų gerove, pažįstamas ne vienas atvejis, kuomet nepilnamečiai būna apsvaigę nuo psichoaktyviųjų medžiagų, tad jiems reikalinga inicijuoti skubią pagalbą. Vienas iš tokių būdų – ankstyvosios intervencijos programa, skirta eksperimentavimo ar nereguliaraus alkoholio ir narkotikų vartojimo patirtį turintiems jaunuoliams.

„Kai ieškome priežasčių, kurios paaiškintų vaiko netinkamą elgesį – alkoholio, tabako ar narkotikų vartojimą – visuomet atsigręžiame į šeimą. Jeigu vaikas mato rūkančius ir geriančius tėvus, nereikia stebėtis, kodėl jis grįžta namo apsvaigęs, ar kodėl už mokyklos kampo traukia cigaretes. Skubėdami apsaugoti vaiką, siekiame, kad pagalba neaplenktų ir kitų šeimos narių, nes tokios problemos skaudžiai paliečia visus“, – sako Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Viktorija Sinkevičiūtė.

Specialistės teigimu, vykstant į šeimą, kurioje tėvai šaukiasi pagalbos, sakydami, jog „nebesusitvarko su savo vaiku“, tenka apsišarvuoti kantrybe ir pasiruošti dažnai vaikų demonstruojamai gynybinei reakcijai. „Piktnaudžiavimas alkoholiu – problema, dažniau pasitaikanti tarp paauglių. Dalį jų labiau domina ne mokykla ar užklasinė veikla, o laisvalaikis draugų būryje, „gatvės gyvenimas“, kuriame netrūksta ne tik alkoholio, bet ir stipresnių svaigalų. Siekiant išklausyti vaiką, suprasti jo poreikius, motyvuoti jį pokyčiams ir nukreipti tinkamu keliu, tenka sulaukti tvirto pasipriešinimo, problemų neigimo“.

V. Sinkevičiūtė teigia, jog pirmiausia tėvai turėtų pasirūpinti savo vaikų saugumu ir interesais, bet kai to nepavyksta padaryti pastariesiems, tenka įsikišti ir vaiko teisių apsaugos specialistams. Specialistų darbo kasdienybėje gaunama net ir pranešimų, kai apsvaigę nepilnamečiai elgiasi itin agresyviai, imasi smurtauti prieš tėvus ir kitus šeimos narius. Tokiais atvejais tėvams suteikiamos gairės, kur kreiptis specializuotos pagalbos, kaip bendrauti ir padėti įveikti sunkumus probleminiu elgesiu pasižyminčiam vaikui.

Ankstyvosios intervencijos programa – pagalbos ramstis išbandžiusiems kvaišalus jaunuoliams

Ankstyvosios intervencijos programos koordinatorė Kauno mieste Akvilė Babravičienė, pristačiusi Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistams minėtą programą, akcentavo, jog ja siekiama ugdyti jaunuolių kritinį mąstymą, skatinti nevartoti alkoholio ar narkotikų ir sudaryti galimybes jauniems žmonėms būti išklausytiems ir suprastiems.

Jos teigimu, programa nėra moralizuojanti ar gąsdinanti, nes joje naudojami interaktyvūs metodai, sukuriama atvira erdvė pokalbiams, atsakymų paieškai ir motyvacija pokyčiams.

„Šią programą sudaro trys dalys: pradinis pokalbis su programos dalyviu, praktiniai užsiemimai, kuriose vyksta diskusijos, dalijimasis patirtimis ir refleksijomis bei baigiamasis pokalbis. Programa vykdoma, kai surenkama 6-12 jaunuolių grupė, o jų dalyvavimas gali būti tiek savanoriškas, tiek įpareigotas specialistų“, – pasakojo A. Babravičienė.

Anot jos, jaunuoliai, bendraudami tokiame siaurame žmonių rate, kuriame nėra jų draugų ar pažįstamų, tampa atviresni, yra labiau linkę išsakyti savo problemas, pasidalinti išgyvenimais ir priimti specialistų siūlomą pagalbą.

Vaiko teisių apsaugos specialistai nuolatos dalyvauja situacijose, kai būtina pasirūpinti saugia vaiko aplinka, kuri atitiktų geriausius jo interesus – tiek auklėjimo, tiek kasdienės priežiūros aspektais. Specialistai siekia, kad asmenims, kurie stokoja tėvystės ar socialinių įgūdžių, reikalinga psichologinė pagalba ar gydymas nuo psichoaktyviųjų medžiagų, būtų suteiktos kokybiškos paslaugos ir inicijuota reikiama pagalba.

X