Naujienos

Kauno apskrityje mažiau pranešimų apie galimai pažeidžiamas vaiko teises

Lapkritį Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrių, kuris apima Raseinių r., Kaišiadorių r., Kauno r., Kėdainių r., Jonavos r. ir Birštoną, pasiekė trečdaliu mažiau nei ankstesniais mėnesiais pranešimų apie galimai nesaugią aplinką vaikui. Ši tendencija stebima ir gruodžio pirmoje pusėje. 

Lapkritį skyrius gavo 111 pranešimų dėl galimai nesaugios aplinkos vaikui. Beveik pusei iš jų grėsmės vaikui lygis nenustatytas (įvertinus situaciją nebuvo nustatytas nei vienas aukštos rizikos veiksnys arba nenustatyti penki ir daugiau kitų rizikos veiksnių). Kauno apskrities vaiko teisų apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė mano, kad statistika atspindi pamažu besikeičiančią padėtį. „Kinta požiūris į alkoholio vartojimą prie vaikų. Džiugina ir tai, kad suklupusios šeimos vis noriau priima pagalbą ir bendradarbiauja“, – kalbėjo N. Martišienė.

Didėjantis Kauno apskrityje nustatytų pirmojo grėsmės vaikui lygio atvejų skaičius rodo, kad platus spektras į pagalbą vaikui ir sunkumų patiriančiai šeimai orientuotų paslaugų veikia. Galima teigti, kad dėl to rečiau tenka taikyti kraštutines priemones – laikinai paimti vaiką iš šeimos.

82 atvejais praėjusį mėnesį specialistai įvertino pirmąjį grėsmės vaikui lygį, t. y. nustatyti galimi vaiko teisių pažeidimai ir įvertinta, kad šeimai reikalinga pagalba. Stebima ir analizuojama, ar teikiamos socialinės paslaugos konkrečioje situacijoje yra efektyvios: kaip keičiasi šeimos gyvenimo būdas, supratimas apie vaiko auklėjimą ir jo poreikius, vaiko interesų užtikrinimą. 

Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatytas 13-ai vaikų, tai reiškia, kad buvo iškilusi reali grėsmė jų saugumui, sveikatai ar gyvybei ir šeimoje vaikui likti buvo nesaugu. Kiekvienai šeimai, kuri sutiko, buvo arba yra teikiama intensyvi mobiliosios komandos specialistų, vėliau – atvejo vadybininko koordinuojama pagalba. Tikslas bendras –  sudaryti sąlygas vaikui kuo greičiau grįžti į savo namus.

N. Martišienės žodžiais, šeimos, kurių vaikams buvo reikalinga laikinai užtikrinti saugumą, šiuo metu turi galimybę atsitiesti su profesionalia psichologo,  kitomis pagal poreikį teikiamomis specialistų paslaugomis, tereikia jas priimti. 

Pranešimų skaičiumi lapkritį išsiskyrė Kėdainių r. Čia ir antrojo grėsmės vaikui lygio atvejų buvo nustatyta daugiausiai. Dėl šios priežasties Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai gruodį rengia tikslinius susitikimus su šiame rajone vaiko gerovės srityje dirbančiais specialistais. Bendruose susitikimuose ypatingas dėmesys skiriamas probleminių situacijų analizei.

Lapkričio mėnesį Kauno apskrityje grėsmės vaikui lygis vertintas iš viso 197 vaikams. Didžiąją dalį sudaro atvejai, kai dėl triukšmo dėl galimų konfliktų ar smurto artimoje aplinkoje ir girtavimo į šeimą atvykę policijos pareigūnai randa nepilnamečius, kuriais tuo metu tėvai pasirūpinti negali. 

Vaiko teisių apsaugos specialistų teigimu, ne paslaptis, kad beveik visos krizinės situacijos – besaikio girtavimo, smurtinių santykių pasekmės.  

Lapkričio 1-30 d. vertintų grėsmės lygių statistika

X