Naujienos

Vaiko teisių apsaugos ir teisėtvarkos atstovų susitikime Marijampolėje aptarti aktualūs bendradarbiavimo klausimai

Geriausių vaiko interesų ir poreikių užtikrinimas – ne tik vaiko teisių apsaugos specialistų, bet ir bendradarbiaujančių institucijų atstovų vieningo darbo užmojis. Siekiant, kad teisminiuose procesuose kiekvieno vaiko teisės būtų atstovaujamos tinkamai ir kokybiškai, Marijampolėje inicijuotas vaiko gerove besirūpinančių specialistų susitikimas.

„Apklausiant vaiką ir išklausant jo nuomonę, ypač teisminiame procese, labai svarbus psichologo tinkamas pasirengimas kontakto užmezgimui su vaiku, kas dažniausiai nulemia parodymų ir vaiko paaiškinimų išsamumą ir kokybę. Taip pat labai svarbus vaiko teisių apsaugos specialistų ir ikiteisminio tyrimo pareigūnų bendradarbiavimas, keičiantis turima informacija apie vaiką ir jo šeimą, kitus susijusius asmenis dar prieš įvykstant psichologo susitikimui su vaiku“, – kalbėjo Laimondas Noreika,  Marijampolės apylinkės teismo pirmininkas, Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) specialistų inicijuotame pasitarime su Marijampolės apylinkės teismo ir Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros atstovais.

Diskutuojant apie geriausius vaiko interesus buvo pabrėžta, kad atstovaujant vaiko interesus baudžiamajame procese, susijusiame su smurtu, patirtu artimoje aplinkoje, ir užtikrinant žalos atlyginimą vaikui bei pareiškiant civilinį ieškinį, teisę pareikšti ieškinį teismui turi vaiko įstatyminis atstovas, kuriuo gali būti pripažinta ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Tai – atsakomybė, įgalinanti kiek galima tinkamiau užtikrinti teisėtus ir pačius geriausiu nukentėjusio vaiko interesus.

Prokuratūros atstovai akcentavo vaiko teisių gynėjų pateikiamos informacijos ikiteisminio tyrimo pareigūnams svarbą, nes išsami profesionalų pateikta informacija gali turėti didelę reikšmę ikiteisminio tyrimo eigai.

Marijampolės apskrities VTAS vedėja Dovilė Burbaitė supažindino susirinkusiuosius su statistiniais duomenimis. Vien per 2019 metus Marijampolės apskrities VTAS teismui pateikė 443 procesinius dokumentus. Skyriaus specialistai dalyvavo 281 nepilnamečio asmens apklausoje.

Siekdami laiku reaguoti į galimus vaiko teisių pažeidimus, specialistai įvertino 2 153 vaikų situaciją, dėl 54 nepilnamečių kreiptasi į teismą dėl jų paėmimo iš įstatyminių atstovų.

Susirinkusiesiems pristatyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai, įsigaliosiantys nuo 2020 metų pradžios, išskiriant reikšmingus teisinio reglamentavimo pokyčius  vaiko teisių apsaugos sistemoje. Nuo kitų metų teritorinis VTAS, teikdamas prašymą teismui dėl vaiko paėmimo iš jo įstatyminio atstovo, privalės pateikti teismui  Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimą dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo (nemokamo advokato) vaiko atstovams pagal įstatymą. Pažymėta, jog teismui nagrinėjant bylą dėl leidimo paimti vaiką iš jo įstatyminių atstovų, juos privalės atstovauti  advokatas.

„Pirmą kartą apklausus nepilnametį įtariamąjį, ikiteisminį tyrimą atliekantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras nedelsdamas kreipsis į valstybinę vaiko teisių apsaugos instituciją dėl nepilnamečio įtariamojo individualaus vertinimo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka ir forma“, - svarbius kitų metų pokyčius baudžiamajame procese pristatė D. Burbaitė.

Skyriaus vedėja D. Burbaitė, apibendrindama susitikimą pažymėjo, kad atsakingos institucijos visuose veiksmuose, įgyvendindamos civilinę, administracinę ir baudžiamąją teisę, turi atsižvelgti į geriausius vaiko interesus, siekiant garantuoti veiksmingą vaiko teisių apsaugą.

Tauragėje atšvaitais ar kitais šviesą atspindinčiais elementais naudojasi nedidelė dalis vaikų

Vis sparčiau trumpėjančios dienos ir darganotas rudeniškas oras tampa nemenku iššūkiu pėsčiųjų saugumui. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai primena, jog labai svarbu pasirūpinti savo – ir ypatingai vaikų – saugumu tamsiuoju paros metu.

„Remiantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 8 str., vaikas turi teisę būti sveikas. Vaiko sveikatą galima užtikrinti priemonėmis, leidžiančiomis sudaryti vaikui saugią aplinką, šiuo atveju, pasirūpinant, kad vaikas, kiekvieną rytą keliaudamas į mokyklą ar po būrelių grįždamas namo, būtų matomas transporto priemonių vairuotojams. Tai aktualu ne tik vėlyvo rudens, tačiau ir žiemos laikotarpiu, kai tamsa pasiglemžia dar didesnę paros dalį“, – teigė Tauragės apskrities VTAS patarėja Tauragės rajone Elena Jurgilienė, laikinai pavaduojanti Tauragės apskrities VTAS vedėją.

Policijos pareigūnai pastebi, jog tėvelių supratimo, tiek pasirūpinant vaikų matomumu, tiek vaikams diegiant to svarbą, vis dar stinga. „Rytai jau tamsūs, tačiau Tauragėje liemenes bei atšvaitus užsideda nedidelė dalis vaikų. Manome, jog pirmiausiai tai yra tėvų atsakomybė – šiuo klausimu jie turėtų apsvarstyti galimas pasekmes ir užtikrinti vaikų saugumą kol to nebus, situacija vargu, ar pasikeis“, – teigė Tauragės apskrities Vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Raimonda Žvynakienė.

Bendruomenės pareigūnė papasakojo, kokius veiksmus atlieka policija, siekdama, kad miesto vaikai būtų atsakingesni ir saugesni. „Savo ruožtu užsiimame edukacine veikla, ugdome pačių vaikų atsakomybę – rugsėjį bei spalį lankėmės ugdymo įstaigose, bendravome su pirmokais bei ikimokyklinio amžiaus vaikais – akcentavome jiems, kaip svarbu būti matomiems tamsiuoju paros metu. Taip pat įvairių renginių metu dalijame vaikams atšvaitus, tačiau neretai tenka nusivilti, gatvėje pamačius, kad daugelis vaikų visgi jų nenešioja. Belieka pasikartoti, kad trūksta didesnio tėvelių dėmesio šiame nedideliame, tačiau itin reikšmingame procese“, – pasakojo R. Žvynakienė. 

Kaip nurodo Kelių eismo taisyklės, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, pėstieji privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Tokie patys nurodymai galioja ir tais atvejais, kai pėstieji, pereidami į kitą gatvės pusę, kerta važiuojamąjį dalį.

Kaip bebūtų, užtikrinti savo ir vaikų saugumą naudojant matomumo priemones reikia ne dėl policijos pareigūnų ar numatomų atsakomybių. Pagrindinė saugumo užtikrinimo priežastis visgi turėtų būti sveikata ir gyvybė. Atšvaitas ar kitas šviesą atspindintis elementas – paprasta, tačiau efektyvi saugumo užtikrinimo priemonė, kurią dėvėti privalo kiekvienas pėsčiasis – ir suaugęs, ir vaikas.

Priklausomybių specialistas: „Svarbiausia pripažinti šeimoje atsiradusią problemą ir išdrįsti kreiptis pagalbos“

Priklausomybės  skaudi tema, kuri niekada nepraranda aktualumo. Nepaisant statistikos, skaičių didėjimo ar mažėjimo, tai yra individuali žmogaus ar šeimos tragedija, galinti paliesti bet kurį iš mūsų. Nuoširdus pokalbis šia tema atskleidžia jautriausias žmogaus ir šeimos puses.

Savo patirtimi ir žiniomis apie priklausomybes dalinasi Virginijus Tamulionis, Alytaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos vyriausiasis specialistas (priklausomybių specialistas).

Virginijau, esate ne tik priklausomybių konsultantas, bet ir Alytaus vyrų krizių centro vadovas. Kas paskatino imtis tokios veiklos?

„2009 metais pats išgyvenau krizę, kurios pasekmė – iširusi šeima. Likau vienas su daugybe neatsakytų klausimų. Ramybės nedavė mintys apie tai, kas nulėmė tokią santykių baigtį. Kodėl tai įvyko?
Pradėjau gilintis į save, ieškoti atsakymų, informacijos, lankyti įvairius kursus, seminarus. Daug žinių gavau iš Alytaus miesto moterų krizių centro. Tuomet keistai jaučiausi dalyvaudamas seminaruose Moterų krizių centre, buvau ten vienintelis vyras. Lankydamasis šiame centre supratau, kad šeimose patiriamas smurtas, kylančios krizės didžiąja dalimi priklauso nuo piktnaudžiavimo alkoholiu. Supratau ir tai, kad priklausomybės –problema, labiau paplitusi tarp vyrų.

Pasidomėjau, kas tokiais atvejais dirba ir teikia pagalbą vyrams. Nustebau, kad pagalba dažniausiai teikiama vaikams ir moterims, o vyrai paliekami likimo valiai. Lietuvoje tuo metu buvo tik keturi vyrų krizių centrai: Vilniuje, Kaune, Marijampolėje ir Utenoje. Ėmiausi iniciatyvos įsteigti vyrų krizių centrą Alytuje ir 2016 metais duris atvėrė Alytaus apskrities vyrų krizių centras“, –  apie veiklos pradžią pasakojo Virginijus.

Kodėl nusprendėte tapti priklausomybių konsultantu?

„Vyrų krizių centro tikslas – dirbti su smurtaujančiais ir turinčiais priklausomybių vyrais, teikti pagalbą jiems ir jų artimiesiems.

Nuolat kėliau kvalifikaciją, mokiausi, gilinau savo žinias, baigiau priklausomybių ligų atpažinimo, pirminio kontakto ir konsultavimo, motyvacijos gydymuisi mokymų programą. Netrukus inicijavau Priklausomybių konsultacinio punkto Alytuje atidarymą, kur priklausomybes turintys asmenys ir jų šeimos nariai gauna pirminę informaciją apie juos kamuojančias priklausomybes, jie motyvuojami tolimesniems veiksmams“, – savo veiklą pristatė Virginijus.

Kokių rūšių priklausomybės yra dažniausiai pasitaikančios?

„Dažniausios priklausomybės mūsų visuomenėje: rūkymas, alkoholio, narkotinių, psichiką veikiančių medžiagų vartojimas, priklausomybė nuo kompiuterinių žaidimų, azartinių lošimų, sekso, pornografijos, maisto,  apsipirkinėjimo, net nuo darbo“, – kalbėjo priklausomybių specialistas.

Ar galima teigti, kad priklausomybių turinčiose šeimose daugiau galimybių užaugti vaikams, kurie taip pat turės priklausomybių?

„Negaliu tvirtinti vienareikšmiškai. Mano darbo patirtyje yra pavyzdžių, kai tėvai arba vienas iš tėvų buvo priklausomi nuo alkoholio, tačiau tokioje šeimoje užaugęs žmogus gyvena besivadovaudamas visiškai priešingomis nuostatomis, propaguoja blaivybę.

Neretai pastebiu paradoksalų moterų, augusių su priklausomu nuo alkoholio ir smurtaujančiu prieš motiną tėvu, elgesį, kai jos pasirenka sutuoktiniu vyrą su tokia pat priklausomybe ir smurto problema.  Todėl tėvai, linkintys savo vaikams gražios ateities, turėtų galvoti ne tik, ką daro šiandien, bet ir kaip jų elgesio modelis atsilieps jų vaikams suaugus, priimant svarbius gyvenimo sprendimus“, –  teigė Virginijus.

Ar teko savo darbo praktikoje susidurti su priklausomybę turinčiais vaikais ar paaugliais?

„Taip, teko. Esu konsultavęs vaikus, kenčiančius nuo kompiuterinių žaidimų priklausomybės, taip pat priklausomus nuo tabako ir narkotinių medžiagų.  Dažniausiai tai 13 – 16  metų paaugliai. Tarp paauglių dažniausiai pasitaiko priklausomybė nuo kompiuterinių žaidimų, kuri šiuo metu kelia nerimą daugeliui tėvų. Paaugliai įnikę į virtualų pasaulį, nenori niekur eiti iš namų, nesidomi aplinka, mažai valgo, kartais  nustoja lankyti ugdymo įstaigą, nebendrauja su draugais ar bendraamžiais, komunikuoja tik virtualiai.

Sulaukiu žinių iš ugdymo įstaigų, tėvų pagalbos prašymų dėl elektroninių cigarečių, kurias labai pamėgo vaikai. Pastaruoju metu gaunu informacijos apie paauglių rūkomas psichiką veikiančia medžiaga supurkštas cigaretes, kurios dar labiau skatina poreikį rūkyti. Taip pat iš pokalbių su jaunimu sužinojau, kad nemažai nepilnamečių jau yra bandę marihuanos, vadinamos žolės. Pertraukų tarp pamokų metu pastebiu būrelius paauglių, ieškančius saugių vietų netrukdomiems parūkyti“, – darbo patirtimi dalijosi Virginijus.  

Kokie požymiai išduoda, kad paauglys turi priklausomybę? Į ką tėvai turėtų pirmiausiai atkreipti dėmesį?

„Dažnai pasitaiko, kad vaiko ar paauglio elgesys keičiasi tuomet, kai jo šeimoje vyksta kažkas negatyvaus, tai gali būti konfliktai, matomas smurtas, šeimoje išgyvenamos krizės ir pan. Visa tai gali paskatinti vaiką ieškoti nusiraminimo netinkamais, žalingais būdais.

Galimi neleistinų medžiagų vartojimo požymiai išryškėja tuomet, kai paauglys vis dažniau iš tėvų prašo ar reikalauja pinigų, mažai laiko praleidžia namuose, grįžta vėlai, kalba nerišliai, keičiasi jo elgesys, paryškėja nuotaikų ir emocijų kaita, pavyzdžiui, kai be pagrindo juokiasi, pradeda pykti, jaučia nerimą, elgiasi impulsyviai ar net agresyviai.

Tėvams patarčiau atkreipti dėmesį į paauglio draugus, pomėgius, su kuo jis bendrauja, kokio amžiaus jo draugai, kur jis lankosi. Būtina pasidomėti, ką veikia jų atžala, kai nebūna namuose. Įtarus, kad vaikas vartoja psichiką veikiančias medžiagas ar yra priklausomas nuo kitų, anksčiau išvardintų, priklausomybių, būtina kreiptis į specialistus“, – patarė priklausomybių specialistas.

Kur kreiptis tėvams, įtarus atžalą turint priklausomybę? Kokios pagalbos galima tikėtis?

„Įtarus, kad jūsų vaikas turi priklausomybę, patarčiau kreiptis į priklausomybių konsultantą, kuris suteiks pirminę konsultaciją ir duos patarimų, kaip elgtis toliau, nukreips tinkama linkme. Pagalbą galima gauti priklausomybės ligų centruose, taip pat kreipusis konsultacijos į vaikų psichiatrą. Respublikinio priklausomybės ligų centro Kauno filiale yra vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyrius. Jame vyksta socialinių įgūdžių lavinimo užsiėmimai. Paaugliai ten gauna visą reikalingą gydymą, yra laikinai apgyvendinami, turi galimybė mokytis. Svarbiausia pripažinti šeimoje atsiradusią problemą ir išdrįsti kreiptis pagalbos“, – tėvams patarė Virginijus.

Paaiškėjo, kad bendradarbiavimas su viešojo transporto įmone yra reikalingas ir aktualus

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Birutė Sragauskienė ir patarėja Tauragės rajone Elena Jurgilienė inicijavo susitikimą su UAB „Tauragės autobusų parko“ direktoriumi Rimantu Martinavičiumi. Susitikimo metu paaiškėjo, jog informacija apie įvairius incidentus, į kuriuos įsivėlę nepilnamečiai, ne visuomet pasiekia Tarnybą ir jos darbuotojus. 

VTAS atstovės susitikimą inicijavo tam, kad užmegztų kontaktą su UAB „Tauragės autobusų parku“. Susitikimo metu transporto įmonės direktorius Rimantas Martinavičius išsakė vaiko teisių apsaugos atstovėms aktualius aspektus. „Yra pasitaikę įvairių konfliktinių situacijų tarp autobusų vairuotojų ir nepilnamečių asmenų, kai pastarieji, važiuodami iš ugdymo įstaigų namo, naudojo psichologinį spaudimą prieš vairuotojus. Stengdavomės surasti net laisvus papildomus darbuotojus, kurie galėtų vykti kartu su vairuotojais, nes autobuse esant dviem suaugusiems žmonėms – vaikai būdavo ramesni“, - direktorius R. Martinavičius.

„Buvo ir kitokių situacijų, pavyzdžiui, kai vaikai bandė ne tik vairuotojo kantrybę, tačiau ir kitų keleivių, taip pat sukonfliktavo su bilietų kontrolieriumi. Tokiais atvejais darbuotojai, nežinodami kaip elgtis, kreipėsi į mus ir klausė patarimo, kaip valdyti kilusias krizines situacijas. Manome, jog atsakyti į darbuotojų klausimus ir geriausiai patarti dėl tokių situacijų, kuriose dalyvauja vaikai, galėtumėte būtent Jūs“, - pratęsė R. Martinavičius. 

„Kadangi ši informacija mūsų įstaigos nebuvo pasiekusi, nežinojome, kad tarp mūsų įstaigų yra tiek daug sąlyčio taškų ir kad bendradarbiavimas – tiesiog būtinas. Džiaugiuosi, jog susitikome ir pasidalinome šia informacija – turime priežastį toliau bendradarbiauti, tam, kad būtų užtikrintos vaikų teisės ir teisėti interesai, tinkamai sureaguota į įvykius viešajame transporte ir surasti geriausi sprendimai“, - sakė Tauragės apskrities VTAS vedėja Birutė Sragauskienė.

Tauragės apskrities VTAS patarėja Tauragės rajone Elena Jurgilienė teigė, jog efektyviausią bendradarbiavimą galėtų užtikrinti aktyvi įstaigų komunikacija. „Kviečiame kreiptis, informuoti apie atvejus, kai tenka aiškintis situacijas su nepilnamečiais, galimai netinkamai besielgiančiais viešajame transporte ir pažeidžiančiais ne tik savo, bet ir kitų keleivių teises į saugią kelionę. Tik žinodami situacijas, kurias sukelia ar kuriose dalyvauja nepilnamečiai, galėsime būti naudingi“, - patarėja E. Jurgilienė.

Pirmojo susitikimo su UAB „Tauragės autobusų parkas“ metu jau tartasi ir apie antrąjį susitikimą – VTAS atstovės pakviestos viešajame susirinkime susitikti ir su kitais šios transporto įmonės darbuotojais, kurie, kaip teigė direktorius, tikrai turės ko paklausti vaiko teisių apsaugos specialistų, galės įvardyti konkrečias su vaikais susijusias situacijas.

Vaiko teisių gynėjai: ką reikia žinoti, kad jūsų vaikas netaptų prekybos žmonėmis auka

Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos atstovai, dalyvaudami renginyje Utenoje, skirtame paminėti Kovos su prekyba žmonėmis dieną sakė, kad dažniausiai į prekybos žmonėmis pinkles patenka vaikai ar paaugliai, turintys socialinių problemų, dėl dėmesio, socialinės pagalbos stygiaus, o jų neturintys – dėl informacijos stokos.

Nepilnamečio įtraukimas į nusikalstamą veiką, nelegalus įdarbinimas ar paslaugų teikimas, vertimas užsiimti prostitucija ar kitomis seksualinio išnaudojimo formomis, neteisėtas įvaikinimas ar kiti išnaudojimo tikslai, – pažeidžia nepilnamečio teises.

„Mažai tikėtina, kad vaikai prisipažins tapę prekybos žmonėmis aukomis, nes didžioji dauguma jų net nežino ir nesupranta, kad tapo aukomis, kiti kenčia nuo traumų, baimės, bauginimų bei gėdos. Kartais patirti išgyvenimai tokie nemalonūs, kad juos norisi kuo greičiau pamiršti ir nekalbėti apie tai, kas įvyko.

Natūralu, kad vaikai, paaugliai pyksta, kai artimieji ar specialistai primygtinai siūlo pagalbą. Vis tik mes, vaiko teisių apsaugos specialistai, ugdymo įstaigų atstovai, nepilnamečių tėvai turime kalbėti su savo vaikais, matyti juos, girdėti. Nebūkime abejingi ir svetimo vaiko pagalbos šauksmui, ypač jeigu jis neturi artimųjų, ar ryšys su jais nutrūkęs, jeigu nežino, kur kreiptis pagalbos, yra įbaugintas ar šantažuojamas pasekmėmis kitiems šeimos nariams“, – minint Kovos su prekyba žmonėmis dieną sakė Gailutė Blažienė, Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) Utenos rajone patarėja.

Vaiko teisių apsaugos specialistai pateikia galimus prekybos vaikais aukos požymius, kuriuos pastebėjus galima įtarti, kad vaikas galimai išnaudojamas, ir būtina reaguoti, pasikalbėti su vaiku:

 • Nelanko mokyklos, blogi mokymosi rezultatai.
 • Bėga iš namų, o grįžę negali paaiškinti, kur buvo.
 • Turi brangių daiktų ar turto (drabužių, telefoną, pinigų ir kt.), bet negali paaiškinti, kaip ir kur juos įsigijo.
 • Gauna atlygį ar dovanų už tam tikrą veiklą iš žymiai vyresnių, giminystės ryšiais nesusijusių asmenų.
 • Turi psichikos ir (ar) fizinės sveikatos problemų (vystymosi, valgymo sutrikimų, traumų ir kt.).
 • Serga lytiškai plintančiomis ligomis, ankstyvi lytiniai santykiai, ankstyvas neplanuotas nėštumas.
 • Lankosi suaugusiems asmenims skirtose vietose (naktiniuose klubuose, baruose ir pan.).
 • Keliauja į užsienį kartu su suaugusiuoju, kuris nėra artimasis giminaitis ar atstovas pagal įstatymą.
 • Turi žymiai vyresnį draugą, su kuriuo dažnai susitinka ar bendrauja telekomunikacijos priemonėmis.
 • Turi nusikalstamą praeitį, ryšių su nusikalsti linkusiais asmenimis, buvo įtrauktas į nusikalstamas veikas.
 • Priklauso gatvės vaikų grupei (ypač jei grupės veiklą kontroliuoja ženkliai vyresnis asmuo).
 • Turi skolų (ypač jei vaikas nurodo, kad yra skolingas asmeniui (verbuotojui), paskatinusiam jį atlikti tam tikrus veiksmus (elgetauti, daryti nusikalstamas veikas ir pan.).
 • Žaloja save, bandė žudytis.
 • Patiria socialinę izoliaciją (neturi bendraamžių draugų, vengia bet kokio bendravimo, net akių kontakto).
 • Nenatūraliai stengiasi atrodyti suaugusiu, rengiasi amžiaus neatitinkančiais drabužiais.
 • Vyksta ar ruošiasi vykti į užsienio valstybę, tačiau negali nurodyti kelionės tikslo, nemoka tos šalies kalbos.

„Sunku įvardinti vieną priežastį, dėl kurios vaikas galimai tampa prekybos vaikais auka. Tai gali būti ir problemų šeimoje (tėvų emocinio šaltumo, abejingumo, dėmesio stokos, alkoholizmo, tėvų negebėjimo nuosekliai ir pagal vaiko raidą bendrauti su vaiku) pasekmė, ir smurtas šeimoje (psichologinis, fizinis, nepriežiūra, seksualinis), ir finansinis nepriteklius (socialinė atskirtis tarp vaikų, skurdas), ir netinkamas laisvalaikio leidimas ar užimtumo nebuvimas, ir visuomenės abejingumas (susvetimėjimas, nepasitikėjimas), ir informacijos apie galimas grėsmes trūkumas“, – priežastis, kurios gali sąlygoti tapimą prekybos vaikais auka, vardija G. Blažienė, VTAS Utenos rajone patarėja.

Pastebėję nepilnametį, kuris galimai yra tapęs prekybos vaikais auka, nedelsiant kreipkitės pagalbos į policiją (112) arba artimiausią vaiko teisių apsaugos skyrių.

 

Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė: ,,Vaikai – būsimieji valstybės vadovai“

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) gynėjai Monikai Pažarauskienei teko svarbi užduotis – Jėzuitų mokykloje dalyvauti demokratijos popietėje. Vaiko teisių gynėja ne tik stebėjo mokyklos Seimo rinkimus, bet ir skaitė paskaitą apie vaikų teises ir pareigas. Akcentuota, kad labai svarbu nuo vaikystės išmokti suprasti visų žmonių teises ir pareigas.

Demokratijos pamokos sumanymas – leisti pradinukams patiems ,,prisiliesti“ prie tikrosios politikos, t.y. rinkimų – pilietinės pareigos, kuri teks vaikams, kai jie sulauks 18-kos metų. Jėzuitų mokyklos Seimo rinkimai vyko lyg tikrame gyvenime. Pirmiausia mažieji piliečiai turėjo gauti asmens dokumentą, nes be jo dalyvauti rinkimuose neįmanoma. Gavę dokumentus keliolika vaikų iškėlė savo kandidatūras, o rinkėjai iš karto susidomėjo būsimo Seimo darbu - kaip mokyklos gyvenimas galėtų pagerėti ir kokias problemas būtų galima išspręsti kartu su vietos Seimo nariais.

Kandidatai į mokyklos Seimą pristatė savo būsimus darbus, o rinkėjai dėstė savo lūkesčius, pvz. tokius kaip reikia įrengti skambutį lauke, kad visi girdėtų, kada baigiasi pertrauka.

Mokyklos Seimo rinkimuose vaikai pamatė, kaip atrodo balsavimo biuleteniai, lyg tikruose Seimo rinkimuose diskutavo su kandidatais. Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė, apžiūrėjusi rinkiminių apylinkių balsavimo sales, kurios buvo įrengtos labai tikroviškai, pagyrė vaikus už aktyvumą, supratimą, pilietinę drąsą.

,,Vaikai - labai svarbi visuomenės dalis, todėl su vaikais kalbėti apie valstybę ir jos piliečius - būtina“, – akcentavo vaiko teisių gynėja.

Pasak  VTAS vyr. specialistės Monikos Pažarauskienės, vaikai bus rinkėjai ir bus renkami, todėl jie jau dabar aktyviai mokosi, kas yra teisės ir pareigos tiek valstybėje, tiek mažesnėje bendruomenėje, tokioje kaip mokykla.

Demokratijos popietėje VTAS specialistė taip pat vaikams skaitė paskaitą apie valstybės gyventojų teises ir pareigas, akcentavo, kad vaikų teisė mokytis, o pareiga – stropiai mokytis yra svarbu valstybei.

159 rinkėjai išsirinko devynis Jėzuitų mokyklos Seimo narius. Vaikų gynėjai išrinktiems mokyklos Seimo nariams dovanojo Vaiko konstitucijas.

Ypatingų atvejų metu dažniausiai nukenčia vyresnio amžiaus vaikai

Šiais metais Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) užfiksavo, jog ypatingų atvejų metu iš viso galimai nukentėjo 135 vaikai: 93 mergaitės ir 42 berniukai. Ypatingų atvejų metu dažniau nukenčia vyresnio amžiaus (10-14 ir 15-17 m.) vaikai, tai sudaro daugiau nei 70 proc. visų nukentėjusių vaikų.

„Daugiau nei 100 ypatingų atvejų kilo, kai vaikai augo šeimoje ar globėjų (rūpintojų) šeimoje. Dažniausia ypatingų atvejų priežastis - seksualinis smurtas. Tarnyba, reaguodama į kiekvieną pranešimą bet kuriuo paros metu, stengiasi kuo labiau mažinti ypatingų atvejų skaičių ir stabdyti seksualinį smurtą prieš vaikus“ - apie ypatingus atvejus pranešė Skaistė Vasiliauskė, Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyriausioji specialistė. 

Ypatingas atvejis – tai galimas vaiko teisių pažeidimas, kai yra pagrindas manyti, kad prieš vaiką galimai panaudoti tyčiniai smurtiniai veiksmai arba vaiko savižudybės, bandymo nusižudyti, sukeliančio grėsmę gyvybei, atvejai. Ypatingas atvejis gali būti ir dėl nepriežiūros, kai vaikui įtariama arba nustatyta mirtis, sunkiai sutrikdyta sveikata, taip pat galimi su seksualine prievarta ir prekyba vaikais susiję atvejai.

Tarnyba į namus vyksta tik gavus pranešimą, savavališkai šeimos nėra tikrinamos. Per šiuos metus buvo užfiksuoti iš viso 129 ypatingi atvejai: 112 ypatingų atvejų, kai vaikai augo šeimoje ar globėjų (rūpintojų) šeimoje, ir 17 ypatingų atvejų, kai vaikai globojami (rūpinami) šeimynose ar globos institucijose.

Dažniausia ypatingų atveju priežastis – seksualinis smurtas. 25 vaikai nukentėjo dėl suicidinio elgesio (tyčinio apsinuodijimo medikamentais, savęs žalojimo ir kt.), 9 vaikai patyrė sunkius sveikatos sutrikdymus, 3 vaikai mirė ir 5 vaikai nusižudė. 

Iš visų 93 nuo seksualinio smurto nukentėjusių vaikų 31 nukentėjo nuo nepilnamečių (pavyzdžiui, vyresnių draugų), likusią dalį smurtautojų sudarė pilnamečiai asmenys, iš kurių 16 buvo vaikui artimi asmenys (tėvai, seneliai, broliai ar seserys ir pan.), o net 39 vaikai galimai nukentėjo nuo jiems pažįstamų pilnamečių naudotos seksualinės prievartos.

„Žmonės nelieka abejingi ir vis dažniau praneša Tarnybai apie galimus smurto atvejus, todėl labai tikimės, kad ateityje ypatingų atvejų skaičius ženkliai sumažės”- kalbėjo Tarnybos specialistė.

Panevėžio apskrities VTAS specialistai: „Kupiškis susidūrė su iššūkiu - rajone nėra nė vieno budinčio globotojo“

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai inicijavo susitikimą su Kupiškio rajono seniūnijų socialiniais darbuotojais, švietimo įstaigų socialiniais pedagogais bei kitais specialistais dirbančiais su šeimomis ir vaikais. „Kupiškio rajone iškyla nemažai problemų, kai reikia užtikrinti vaiko teises į saugią aplinką. Tai vienintelis rajonas apskrityje šiandien neturintis budinčių globotojų, trūksta susikalbėjimo tarp institucijų“, - apie susitikimų poreikį sakė Panevėžio apskrities VTAS vedėja Žaneta Ginaitė.

Į Kupiškį atvykę apskrities vaiko teisių apsaugos specialistai akcentavo, kad būtinas visų institucijų bendras ir kryptingas darbas siekiant užtikrinti tinkamą socialinių paslaugų teikimą vaikui ir šeimai.  „Tikimės, kad Kupiškio rajono socialinių paslaugų centro Globos centras imsis veiksmų, viešinimo programų, kad rajone atsirastų budinčių globotojų. Tam reikia visos bendruomenės pastangų ir nuoseklaus specialistų darbo - motyvuoti žmones priimti likimo skriaudžiamus vaikus į savo šeimą. Jau nuo kitų metų nei vienas vaikas nebus apgyvendinamas vaikų globos namuose, manau, tai iššūkis rajonui“, - susitikime sakė Panevėžio apskrities VTAS vedėja Žaneta Ginaitė ir pažymėjo, kad prieš akis dar du mėnesiai per kuriuos reikia labai rimtai padirbėti, kad Kupiškyje atsirastų žmonių, norinčių ir galinčių dirbti budinčiais globotojais.

Susitikime dalyvavo ne tik seniūnijų socialiniai darbuotojai, švietimo įstaigų socialiniai pedagogai, bet ir kiti su vaikais dirbantys ir jų interesus atstovaujantys specialistai: vaiko gerovės komisijų nariai, atvejo vadybininkai,  policijos pareigūnai. Tad, pabrėžiant budinčių globotojų svarbą, jiems buvo pristatytas gynėjų ir budėtojų darbas, mobiliosios komandos teikiamos paslaugos šeimai.

„Svarbu, kad skirtingose institucijose dirbantys specialistai suprastų kitų darbo specifiką. Visi esame tampriai susiję, o bendras tikslas – saugus vaikas. Todėl, pirmiausia, turi būti užtikrintas tarpinstitucinis susikalbėjimas ir pagarba kolegoms, tuomet bus lengviau ir žmones motyvuoti imtis kilnaus ir visai visuomenei labai svarbaus ir būtino darbo – tapti budinčiais globotojais“, - sakė Ž. Ginaitė.

Panevėžio apskrities VTAS vedėja specialistus paragino sutelkti jėgas budinčių globotojų paieškai, o visais vaiko teisių apsaugos klausimais kreiptis į VTAS darbuotojus. Susirinkusius informavo, kad vaiko teisių gynėjai yra pasiruošę ir dalyvauja tiek tėvų, tiek bendruomenių susirinkimuose ir yra atviri diskusijoms bei konsultacijoms.

X