Naujienos

Tėvai raginami domėtis vaikų užimtumu vasarą

Dirbantiems tėvams kasmet, pasibaigus vaikų mokslo metams, kyla klausimas, kuo užimti savo atžalas vasaros mėnesiais. Vaiko teisių apsaugos specialistai pataria tėvams kuo didesnį dėmesį skirti vaikų užimtumui atostogų metu, siūlant jiems išbandyti aktyvias, lavinančias ir prasmingas veiklas, taip atitraukiant jų dėmesį nuo neigiamų užsiėmimų. Klaipėdoje vaikus auginantys tėvai gali rinktis iš daugiau nei pusės šimto savivaldybės remiamų skirtingų stovyklų.

„Kiekvienas vaikas turi teisę į laisvalaikį ir poilsį. Po sunkių ir ilgų mokslo metų, moksleiviams  reikia kokybiškų bei aktyvių atostogų. Dalyvaudami neformaliuose užsiėmimuose vaikai ugdomi savarankiškomis ir atsakingomis asmenybėmis. Deja, ne visi vaikai turi galimybę vykti į stovyklas, todėl labai džiaugiamės, kad Klaipėdos miesto savivaldybė finansuoja vaikų vasaros poilsio stovyklas. Taip sudaromos sąlygos prie stovyklų prisijungti vaikams iš krizių centro, globos namų, augantiems daugiavaikėse ar nepasiturinčiose šeimose, taip pat negalią turintiems vaikams“, – teigia Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo funkcijas atliekantis Andrej Pavlovskij ir ragina tėvus atsakingai žvelgti į savo vaikų laisvalaikį, pasirūpinti, kad jie būtų kuo labiau įsitraukę į turiningus užsiėmimus, ir, kad būtų užtikrintas jų saugumas.

Pasak Labdaros ir paramos fondo „Dienvidis“ socialinės pedagogės Daivos Aleksandrovienės, tėvai pažinodami savo vaiką, susipažinę su stovyklos programomis turi parinkti tokią stovyklą, kurioje jų vaikui būtų ne tik įdomu, bet ir kurios metu vaikas įgytų naujų žinių bei potyrių, mokytųsi bendravimo ir pagarbos, atsiskleistų vaiko unikalūs gebėjimai, būtų ugdomi jo kasdieniai gyvenimo įgūdžiai.

„Vaikų dienos centro „Dienvidis“ organizuojamos vasaros stovyklos orientuotos į vertybių bei asmenybės ugdymą, skatinant vaikų savarankiškumą, kūrybiškumą, pasitikėjimą savimi bei fizinį aktyvumą, panaudojant įvairias veiklos formas bei metodus. Kūrybiškumo stovykloje vaikai mokysis piešti naudojant įvairias dailės technikas, gaminant aitvarus ir muilo burbulus ugdysis vaikų komandinis darbas, siekiant atskleisti vaiko individualius gebėjimus bus organizuojami talentų šou“, – organizuojamų stovyklų veiklas pristato D. Aleksandrovienė.

Jos teigimu, ugdant fizinį aktyvumą, vaikai leisis į žygius prie jūros, keliaus dviračiais, dalyvaus komandinėse sportinėse užduotyse, o siekiant stiprinti sveikatą vaikai mokysis suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiam asmeniui, savarankiškai gamins gamtoje maistą iš sveikų ekologiškų produktų. Turistinės stovyklos metu vaikai apsilankys muziejuose, dalyvaus edukacinėse programose, plauks laivu.

Kaip pasakoja Dvasinės pagalbos jaunimui centro Vaikų dienos centro koordinatorė Lina Uktverytė, daugeliui vaikų vasaros stovykla yra labiausiai laukiamas metų įvykis. „Vaikų vasaros stovykla yra tikra dovana vaikams, nes jos metu vaikai pailsi nuo savo kasdienės aplinkos, atsipalaiduoja, išmoksta naujų dalykų, stiprina savo asmenines savybes. Stovyklos metu ugdomi įvairūs įgūdžiai: bendravimo ir bendradarbiavimo, sveikos gyvensenos, tvarkos laikymosi ir disciplinos. Draudžiama vartoti bet kokias psichotropines medžiagas, smurtauti. Vaikus nuolat prižiūri socialinis pedagogas, socialinis darbuotojas, psichologas, savanoriai, todėl vaikai jaučiasi saugūs“, – sako L. Uktverytė.

Šiemet Klaipėdos miesto savivaldybė vaikų vasaros poilsio programoms skyrė 100 tūkst. eurų, kuriais finansuojamos net 52 stovyklų programos. Jau nuo pat vasaros atostogų pradžios uostamiestyje gyvenantys vaikai stovyklose užsiima menine, sportine, pažintine, pilietine, edukacine veikla. Moksleiviai taip pat dalyvauja kalbų mokymo, kraštotyros, sveikatinimo, šaulių, etnokultūros, savęs pažinimo ir bendro pobūdžio stovyklose.

Vaikų vasaros programos skirtos visiems Klaipėdos miesto vaikams nuo 6 iki 18 metų. Jos trunka nuo kelių valandų per dieną iki kelių dienų.

 

 

Vaikystės džiaugsmais vaikai mėgaujasi vasaros stovyklose

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistės į Šiaulių moksleivių namus atvyko tam, jog palydėtų beveik šimtą Moksleivių namų ugdytinių į ,,Virvytės‘‘ vasaros stovyklą. Ši ugdymo įstaiga Šiaulių miesto savivaldybei teikė paraišką projektui ir gavo finansavimą stovyklai. Joje trims dienoms išvykusių vaikų laukia edukacijos, menų šventės, maudynės, saulės vonios ir neišdildomi įspūdžiai. Tėvams vaikų poilsį šioje stovykloje finansuoti reikėjo minimaliai – didžiąją dalį stovyklavimo išlaidų padengė Šiaulių miesto savivaldybė.

,,Man malonu matyti, kad vaikai džiaugiasi laiminga vaikyste, kad jiems smagu draugų būryje, kad jie puikiai sutaria su vadovais. Gera žinoti, kad per kelias dienas stovykloje jie patirs neišdildomų įspūdžių ir pailsės‘‘, – sakė Jolita Margevičienė, Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė.

Į ,,Virvytės‘‘ stovyklą išvykstantiems vaikams Šiaulių apskrities VTAS dovanojo Vaiko konstitucijos knygeles, kurias atsivertę vaikai iš karto surado ir vieni kitiems rodė piešinį, kur parašyta, kad vaikai turi teisę į vaikystę. O Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė Jolita Margevičienė priminė, kad vaikai turi ir pareigų – klausyti auklėtojų ir stovyklos vadovų, saugoti savo ir draugų sveikatą, laikytis stovykloje nustatytos drausmės ir tvarkos.

Šiaulių miesto savivaldybės administracija praneša, kad apmokėjo du panašius išvykų stovyklų projektus: „Virvytės“ ir „Balsių“ vasaros poilsio vaikams organizavimo stovyklas (su apgyvendinimu, maitinimu, užimtumu, nuvežimu į stovyklą pamainos pradžioje ir parvežimu iš stovyklos pamainos pabaigoje). Pagal šiuos du projektus stovyklauti išvyksta 7-17 metų vaikai, gyvenantys Šiaulių mieste. Tai ypač didelė parama nepasiturinčioms šeimoms. Pagal projektus remiamose stovyklose ilsisi ir vaikai, nuolatos lankantys Šiaulių miesto vaikų dienos centrą. Vaikai stovyklose ilsėsis po kelias dienas.

Į „Virvytės“ stovyklą išvyko 92 vaikai. Šiam projektui Šiaulių miesto savivaldybė skyrė 13520 eurų, į „Balsių“ stovyklą planuojama nuvežti 47 vaikus, šiam projektui savivaldybė skyrė 8560 eurų.

Vaikus į stovyklą Virvytėje palydėjęs Moksleivių namų direktorius Kęstutis Šaltis sako, kad projekto paraišką vaikų vasaros stovyklai finansuoti jo vadovaujama įstaiga teikia jau daugybę metų iš eilės. ,,Vaikai pabūna be tėvų, tenka patiems savimi pasirūpinti, o vaikams tai smagu. Kai ugdymo įstaigose organizuojamos skaitymo naktys, daugelis vaikų veržiasi nakvoti mokykloje, patirti naujų įspūdžių. Vaikams tai labai patinka. Aš pats menu savo vaikystės įvykius, kai panašiai poilsiavau stovykloje. Su vadovais buvo įdomu, įgaudavome naujų potyrių, įgūdžių. Stovyklose vaikai išmoksta drausmės, aplinkos pasikeitimas juos veikia taip pat teigiamai‘‘, – sako Kęstutis Šaltis.

Stovykloje vaikams numatyti užsiėmimai: teatro raiška, piešimas, šokiai, muzika, kelionės, pagaliau, malonus laiko leidimas paplūdimyje.

Kelių dienų vasaros stovyklas su išvykomis finansuoja ne visos savivaldybės. Pavyzdžiui, Šiaulių rajono socialinės paramos skyriaus vedėja patikino, kad šiemet Šiaulių rajono vaikų stovykloms su išvykomis ir nakvyne lėšų neskirta.

Kelmės rajono šeimos, negalinčios vaikams nupirkti kelialapių į privačiai organizuojamas stovyklas, turi kuo pasidžiaugti. Samariečių stovyklai Kelmės rajono savivaldybė skyrė 3000 eurų. Už šiuos pinigus savaitę Šventojoje poilsiaus apie 15 mažųjų Kelmės rajono gyventojų. Pašilės bendruomenės stovyklai Kelmės rajono savivaldybė skyrė 5050 eurų. Čia po penkias dienas stovyklaus 40 vaikų – dvi grupės po 20 vaikų.

Jeigu kai kurios savivaldybės nefinansuoja kelių dienų stovyklų su nakvynėmis, tai nereiškia, kad vaikai lieka be stovyklų. Vaikų poilsį savivaldybės remia ir kitaip – greičiausiai nerasim Lietuvoje savivaldybės, kuri nefinansuoja dienos stovyklų.

Tokių, kai vaikai priešpiet ateina į mokyklą ar dienos centrą, iki vakaro būna vadovų ar mokytojų prižiūrimi, žaidžia, sportuoja, lanko apylinkes, o vakare grįžta namo. Šiaulių rajono socialinės paramos skyriaus vadovė sako, kad lėšų vaikų užimtumui vasarą skirta aštuoniolikai rajono mokyklų, kur kelios dešimtys vaikų bus užimti apie porą savaičių – rytą ateina į stovyklas, po pietų grįžta namo. Tokios stovyklos rajono mokyklose tęsiasi iki liepos pradžios, pinigų skiriama ir vaikų maitinimui – daugiau nei po tris eurus per dieną.

Šiaulių rajono savivaldybė, kaip ir kitos apskrities savivaldybės skiria paramą ir visą vasarą veikiantiems vaikų dienos centrams. Čia vaikai prižiūrimi ir ugdomi visą vasarą. Tai didelė parama nepasiturinčioms šeimoms. Šiaulių rajone yra 8 tokie vaikų dienos centrai, juose vasarą leidžia apie 70 vaikų.

Šiaulių mieste, jau minėtuose Moksleivių namuose taip pat bus organizuota ir dieninė stovykla. Ji vaikus sutiks rugpjūtį.

Šiemet Šiaulių miesto savivaldybė skyrė 100 000 eurų finansuoti vaikų vasaros užimtumo programoms. Programų tikslas – sudaryti palankias sąlygas vaikų saviraiškai ir kūrybai, mokyti vaikus būti komandoje, formuoti rūpinimosi sveikata įgūdžius, išmokyti poilsį derinti su fiziniu aktyvumu, ugdyti pagarbą gamtai, formuoti savarankiškumo, pilietiškumo įgūdžius.  2019 m. birželio – rugpjūčio mėnesiais Šiauliuose bus įgyvendinamos 36 vaikų vasaros užimtumo programos, kuriose dalyvaus apie 1,8 tūkstančio 1-12 klasių mokinių.

Vaikų dienos centro vadovas: ,,Vaikai – mūsų gyvenimo gėlės‘‘

Vasarą dienos centrai, ugdantys mokyklinio amžiaus vaikus po pamokų, gal reikalingesni, nei mokslo metais, nes prasidėjus vasaros atostogoms nemažai vaikų tiesiog neturi kuo užsiimti, o ir namie ne visada gera. Vasaros darbų pradžią Šiaulių dienos centrai paminėjo miesto muziejaus rožyne – pasodino rožių, kurias prižiūrėti ateis kartu su vaikais.

,,Jūsų darbas labai reikalingas visam Šiaulių miestui ir kiekvienam vaikui, kuris pas jus ateina. Jie į dienos centrus ateina ne vien pamokų paruošti ar pažaisti. Jiems reikia dėmesio, šilumos, gero žodžio, tiesiog jaukaus pabuvimo kartu. Dienos centruose jie jaučiasi saugūs, pastebėti, įvertinti. Jūs darote labai gražius darbus ir vaikus auginat lyg gėles‘‘, – taip Šiaulių dienos centrų renginio dalyvius pasveikino Lina Kudriavcevaitė, Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vyr. specialistė.

Dienos centrus lankantiems vaikams vasarą paslaugų reikia dar daugiau, nei tada, kai jie lanko mokyklą, nes ne visos šeimos išgali vaikus išleisti į stovyklas ar organizuoti kitokį turiningą ir saugų laisvalaikį.

,,Jie turi per daug laisvo laiko ir to laisvo laiko jie nemoka tinkamai išnaudoti. Todėl vaikų dienos centrų darbas ir priežiūra tiems vaikams būtina, nes jų laikas planuojamas, jie užimti. Kiek laiko vaikai yra dienos centre, tiek jie būna užimti ir prižiūrėti, o svarbiausia – saugūs. Dažniausiai dienos centrai dirba nuo dvyliktos iki septynioliktos valandos darbo dienomis. Vasarą labai planuojam užimtumą. Ekskursijos, edukacijos, ypač sportas. Jeigu oras ne per karštas, tai sportuojam, ne šiaip bėgiojam, o būna rungtys, estafetės. O jeigu karšta – organizuojam pažintinius pasivaikščiojimus, loginį mąstymą skatinančius žaidimus, pavyzdžiui, šachmatų turnyrus‘‘, – apie dienos centrų darbą vasarą kalbėjo Svetlana Baltrušaitienė, dienos centro vadovė.

Vasaros metu į dienos centrus susirenka beveik visi juos lankantys vaikai – į vieną centrą ateina apie dvidešimt. Būna taip, kad centras dirba nuo dvyliktos valandos, o vaikas prie durų jau stovi prieš vienuoliktą.

,,Tokiais atvejais kalbamės su tėvais, kad jie iki pietų pasirūpintų vaiko priežiūra, nes kai vaikas ateina į dienos centrą per anksti, gali nerasti darbuotojų ir tada prisigalvoja visokių žaidimų pats. Vaikai judrūs, gali ir susižeisti. Tačiau ne visada tėvai mus išgirsta. Tai darbuotojos ateina anksčiau, kitos išeities nėra, kartais tenka ir pusryčius vaikui paruošti‘‘, – kalbėjo Svetlana Baltrušaitienė, dienos centro vadovė.

Kad dienos centrų darbas būtų įvertintas ir pastebėtas, visi septyni Šiaulių miesto dienos centrai surengė gražią akciją. Šiaulių Frenkelio vilos rožyne pasodino septynis rožių krūmus, kiekvienas centras po vieną krūmelį. Vaikų dienos centrų rožės įsiliejo į tūkstantinį vilos rožyną.

,,Vaikai yra mūsų gyvenimo gėlės. Tai sugalvojom tokią akciją, pasodinti gražiame rožyne savo rožes, kad akcentuotume, jog mes esame miesto dalis, kad dienos centrus lankantys vaikai turi sulaukti dėmesio ir paramos. Dienos centrai atlieka didelį darbą. Užaugę mūsų auklėtiniai atvyksta į dienos centrus su savo vaikais ir pasakoja, kaip čia augti ir leisti laiką buvo smagu, o svarbiausia, saugu. Jie sugrįžta padėkoti už gražias vaikystės dienas. Tai ir kilo idėja visiems dienos centrų vadovams pasodinti rožes, lyg vaikų reikšmingumo simbolius. Kiekvienas vaikas savaip gražus, o jų vaikystė turi žydėti kaip rožės‘‘, – sako Ramūnas Snarskis, dienos centro ,,Tarp savų‘‘ vadovas.

Vaikų dienos centrų vaikai Frenkelio vilos parke dabar lankysis dažniau, jų pareiga bus prižiūrėti savo rožes, kartu su muziejaus darbuotojais palaistyti, nuravėti. Tai bus ir užimtumo dalis, ir gamtos pažinimas, ir pareiga bei teisė puošti savo miestą gražiais darbais.

Į rožių sodinimo akciją pakviestas ir miesto valdžios atstovas. Čia aptartos ir vaikų dienos centrų finansavimo problemos. Dienos centrų darbuotojai sakė, kad tenka skaičiuoti kiekvieną eurą, o vaikų poreikiai auga. Miesto mero pavaduotojas pažadėjo atkreipti dėmesį į išgirstas problemas.

Priklausomybė – visos šeimos liga. Sužinokite, kaip nuo jos pasveikti

Kuo pasižymi žmonės, kurie tampa priklausomais? Ar bet kuris asmuo rizikuoja kuriuo nors gyvenimo periodu pakliūti į priklausomybės liūną? Kokios aplinkybės lemia didesnį ar mažesnį polinkį į priklausomybes ir kaip pasveikti priklausomybes turintiems žmonėms, papasakojo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos specialistės – psichologė Aura Svetikienė, socialinė darbuotoja Rasa Bložienė ir specialistė, dirbanti su priklausomybes turinčiais asmenimis, Renata Karpovienė.

Kaip atpažinti priklausomybę?

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos psichologės Auros Svetikienės, priklausomybė yra liga, kuri pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją priskiriama psichikos ir elgesio sutrikimams.

Vienas iš labiausiai pastebimų požymių, A. Svetikienės teigimu, asmuo ima nebekontroliuoti savo elgesio: „Tampa nebesvarbūs artimi žmonės, jis gali prarasti darbą, susigadinti sveikatą. Visi tie praradimai, priklausomo asmens nuo vartojimo ar kitų veiksmų (pavyzdžiui, nuo lošimo) nesustabdo. Kai kalbama apie priklausomybes, dažniausiai galvojama apie narkotines medžiagas ir alkoholį. Tai geriausiai žinomos ir labiausiai ištirtos priklausomybės. Tačiau priklausomybę sukelia ne tik alkoholis, psichoaktyvios medžiagos, tokios kaip heroinas, kokainas, amfetaminas ir tabako dūmuose esančios medžiagos. Ją sukelti gali ir azartiniai lošimai, kompiuteriniai žaidimai, trumpųjų teksto žinučių rašymas ir kt.“

Psichologės A. Svetikienės tvirtinimu, yra daug ir įvairių rizikos veiksnių, kurie nulemia priklausomybės išsivystymą: „Tai sudėtinga liga, todėl sunku ją suprasti. Kada asmuo taps priklausomu ir nuo kokios medžiagos bei kokio kiekio, negalime nurodyti, nes kiekvienas gyvena skirtingoje aplinkoje, turi karta iš kartos matytą savo šeimos modelį. Taip pat kiekvieno iš mūsų psichinė bei fizinė sveikata yra skirtingos. Vienam gali užtekti ir vieno karto (vartojimo ar pavyzdžiui, lošimo), kad išsivystytų priklausomybė. Yra žinoma tai, kad kuo jaunesniame amžiuje asmuo pradeda vartoti psichiką veikiančias medžiagas, tuo greičiau jis tampa priklausomu,“ – sako psichologė.

Kada yra didžiausia rizika paslysti?

Anot mobiliosios komandos psichologės A. Svetikienės, kai mus ištinka nesėkmė, išgyvename netektį, esame liūdni, pikti ir pan., stengiamės padaryti viską, kad to išvengtume: „Tuomet viskas priklauso nuo būdų, kaip tai darome, kokius metodus naudojome. Vieni turi platesnį, įvairesnį įrankių, padedančių savimi pasirūpinti, kompleksą, o kiti renkasi nelabai sveikus, net žalingus būdus. Nuolat kartojant tuos žalingus būdus, jaučiamas trumpalaikis palengvėjimas (pagerėjimas), vyksta tam tikras išmokimas: smegenys mokosi – arba vartoti alkoholį, arba, pavyzdžiui, nusipirkti naują rūbą ar daiktą. Užsifiksuoja, kad tai padeda nesijausti blogai, jaučiamas malonumas pagilina išmokimą. Laikui bėgant pasirinkimų galimybės susiaurėja iki vieno pasirinkimo, o visa kita nublanksta.“

Mitas, jog alkoholis ir narkotikai padeda atsipalaiduoti

Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos specialistė, dirbanti su priklausomais asmenimis, Renata Karpovienė tvirtina, jog gyventi šiuolaikiniame pasaulyje sudėtinga – patiriame daug streso, įtampos, nerimo, todėl didėja ir poreikis atsipalaiduoti, atgauti jėgas, užsimiršti. Visgi tai, kad atsipalaiduoti gali padėti psichotropinės medžiagos, tėra tik iliuzija. Dauguma asmenų galvoja: ,,jei vartosiu ne kasdien, narkomanu netapsiu“, ,,keli kartai tikrai nepakenks“, ,,žolė“ visai nekenkia“, ,,nuo vieno karto nieko neatsitiks“ ir pan.

R. Karpovienės teigimu, priklausomas nuo narkotikų gali tapti bet kokio amžiaus asmuo, netgi įsčiose esantis vaisius, jei motina vartoja narkotikus: „Psichotropinių medžiagų poveikis priklauso ir nuo paties asmens – jo imuniteto stiprumo, amžiaus. Vartojant bet kokią psichotropinę medžiagą organizme vystosi fiziniai ir psichiniai pakitimai. Apsvaigus nuo alkoholio, net ir vienintelis atvejis gali turėti lemtingų pasekmių: nelaimingi atsitikimai kelyje, vandenyje, traumos, sužalojimai, savižudybės, nusikaltimai, žmogžudystės, išžaginimai, užsikrėtimas lytiškai plintančiomis ligomis. Galima teigti, kad vartojant psichotropines medžiagas, deja, problemos tampa ne tik opesnės, bet jų ir daugėja, ilgainiui vystosi ir priklausomybė.“

Priklausomybės požymiai

Priklausomybės mechanizmas visiems yra vienodas: kai asmuo tampa priklausomas, keičiasi jo elgesys, mąstymas, gyvenimo būdas – tai tampa nebe norma, o patologija. Priklausomybė pasižymi tuo, kad pačioje jos pradžioje pats asmuo nemano, kad yra priklausomas - pirmiausia tai pastebi aplinkiniai.

Mobiliosios komandos psichologės A. Svetikienės teigimu, kad asmuo jau yra priklausomas, galima įtarti iš šių požymių: pirmiausia – dirglumas, didelė emocijų kaita: „Asmuo tai liūdnas, tai linksmas. Atsiranda naujų draugų, kurie dažniausiai taip pat turi žalingų įpročių. Kai asmuo vartoja narkotikus, pastebimos žaizdos, injekcijų žymės. Šiek tiek keičiasi asmens išvaizda. Išvaizdos pokyčiai priklauso nuo to, kokias medžiagas asmuo vartoja. Laikui bėgant galima pastebėti, kad asmuo vengia bendrų veiklų, ypač nesilaiko susitarimų, pažadų, taip pat nebelieka mėgstamų pomėgių. Vis dažniau pastebimas emocinis nestabilumas, nes, kaip teigia specialistai, priklausomybė dažnai susijusi su gėda dėl kontrolės praradimo. Asmuo nesijaučia gerai, nes nesuvaldo savo elgesio, todėl atsiranda nerimastingumas, baimė, grubumas. Tačiau vienareikšmiškai teigti, kad išvardyti požymiai yra sukelti priklausomybės, negalima, kaip ir konstatuoti diagnozę – ją išsiaiškinti gali specialistai“.

Kaip priklausomybės paveikia žmonių gyvenimus?

Anot R. Karpovienės, priklausomas asmuo daugiau energijos nukreipia į priklausomybės procesą: „Kaip ir bet kuri kita progresuojanti liga, priklausomybė iš asmens atima daugiau energijos, susitelkimo ir gebėjimo veikti, griaudama gebėjimą būti ,,normaliu“ asmeniu. Veikla ir žmonės, kurie praeityje buvo svarbūs, dabar yra mažiau svarbūs. Laikas, skirtas praleisti su šeima, senais draugais bei pramogoms yra nustumiamas į šalį, kad atsirastų vietos priklausomybei. Dažnai asmenys praranda darbą, nuolatines pajamas. Žalingų medžiagų vartojimas asmenį dažnai atveda ir iki ankstyvos mirties.“

Priklausomybės dažnai paveikia ne tik priklausomą asmenį, tačiau ir visus šeimos narius. „Ne veltui sakoma, kad priklausomybė – visos šeimos liga, neišvengiamai veikianti ir visą priklausomo asmens aplinką. Artimieji neturėtų galvoti pateisinimų ar dangstyti piktnaudžiavimo, nes priklausomam asmeniui neleidžiama susidurti su realiomis jo elgesio pasekmėmis ir nesuteikiama proga pamatyti problemos mastą. Šeimos nariams taip pat būtina pagalba, nes jie nuolat patiria nerimą, bejėgiškumo jausmą, pyktį ar gėdą,“ – sako R.Karpovienė.

Mobiliosios komandos specialistai pastebi, kad turintys priklausomybę tėvai praranda ryšį su vaikais, nebesidomi jų mokymosi procesu, nesirūpina tinkama vaikų sveikata, šeimos namuose dažnai lankosi pašaliniai asmenys, vaikai paliekami vieni, be priežiūros, vaikams neužtikrinama saugi aplinka. Dėl šių priežasčių dažniausiai jiems turi būti užtikrinama saugi aplinka ne biologinėje šeimoje.

Vis tik priklausomiems asmenims įmanoma padėti.

Kaip padėti priklausomam asmeniui?

Sužinojus apie asmens priklausomybę, pasak Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos socialinės darbuotojos Rasos Bložienės, jokiu būdu negalima kaltinti ir gėdinti: „Tai patiriantis asmuo nepradės kalbėti, atsiverti ir pripažinti savo problemos, ją įvardijant. Bendraujant reikia laikytis mylinčio, bet griežto asmens pozicijos, atvirai kalbėtis išsakant, ką pastebite, dėl ko nerimaujate. Priklausomas asmuo linkęs neigti savo problemą, jos nepripažinti, todėl turėtų vykti nuolatiniai pokalbiai, nors tai būna sunku, jei pats asmuo - nemotyvuotas. Ypač svarbus artimųjų palaikymas. Mūsų darbe dažniausiai klientai neturi išplėstinės šeimos palaikymo. Iš kartos į kartą perduodami elgesio modeliai: alkoholio vartojimas, socialinių, kasdienių ir tėvystės įgūdžių stoka, vaikų nepriežiūra. Dažnai smurtas artimoje aplinkoje tapęs norma.“

Mobiliosios komandos specialistai išanalizuoja šeimos situaciją iš pateiktos informacijos, gautos iš įvairių šaltinių: ugdymų ir gydymo įstaigų, kaimynų, giminaičių, vaiko teisių apsaugos skyrių. Vykstant į šeimą, atkreipiamas dėmesys, ar šeima jau buvo žinoma vaiko teisių apsaugos skyriui, ar joje vyrauja besikartojančios tos pačios problemos, kokių pagalbos priemonių buvo imtasi problemoms spręsti, analizuojama, kas buvo veiksminga, kas – ne.

Mobiliosios komandos tikslas – įvertinti rizikos ir saugumo veiksnius šeimoje, šeimos stiprybes, poreikį intensyviai pagalbai. Dažniausiai krizinės situacijos šeimoje kaltininkas – alkoholio vartojimas.

Mobiliosios komandos specialistai taiko motyvavimo technikas, siekiant, jog priklausomybės ligomis sergantis šeimos narys priimtų siūlomą pagalbą, padidėtų asmens vidinė motyvacija keisti savo elgesį. Vaiko tėvams sutikus priimti mobiliosios komandos pagalbą, priklausomai nuo problemos pobūdžio, jiems rekomenduojami tiek skubios pagalbos būdai, tiek ilgalaikė pagalba, inicijuojamos psichologo, psichiatro, priklausomybių specialisto konsultacijos. Remiantis psichiatro išvadomis, asmenys nukreipiami gydymuisi į Priklausomybių ligų centrus bei ilgalaikei reabilitacijai bendruomenėje, taip pat rekomenduojama lankyti anoniminių alkoholikų grupes.

Specialistės pažymi, kas pirmiausia reikalingas priklausomybės pripažinimas, jos įvardijimas – tai vienas iš pirmųjų gydymo etapų. Asmuo turi pripažinti, kad pats savo pastangomis negali susitvarkyti su priklausomybės problemomis, peržengti baimės, gėdos, puikybės ribas ir kreiptis pagalbos į specialistus, anoniminių alkoholikų grupes, vykdyti jų rekomendacijas, dirbti bendradarbiaudamas, dėti valios pastangas ir sutelkti kantrybę.

Taip pat svarbu žinoti, kad sveikimo procesas visuomet individualus. Tai gana ilga kelionė į save, neužkraunant atsakomybės aplinkiniams žmonėms. Tai laikas, skirtas apmąstymams: kaip aš gyvenu, kas vyksta mano gyvenime, kaip aš iš tikrųjų noriu gyventi? Kad asmuo visa tai pasiektų, reikalinga valia.

Vaiko teisių specialistai ragina spręsti bendruomeninių vaikų globos namų trūkumo Panevėžyje klausimą

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS) miesto socialinių paslaugų centro prašo spręsti budinčių globėjų ir bendruomeninių vaikų globos namų trūkumo klausimą. Apie tai susitikime kalbėtasi su Panevėžio miesto savivaldybės socialinių paslaugų centro vadove.

Panevėžio apskrities VTAS į Panevėžio miesto savivaldybę kreipėsi ne kartą. Vaikų gerove besirūpinančius specialistus neramina turimų globėjų situacija mieste. Ištikus krizei šeimoje ir esant būtinybei apsaugoti vaikus nuo smurtaujančių, ar kitaip jų teises pažeisti galinčių, tėvų, vaikus tenka paimti iš šeimos. Pasak minėto skyriaus patarėjo Panevėžio mieste Dovaro Nevardauskio, jeigu šeimoje nustatomas II grėsmės vaikui lygis ir vaiką būtina paimti iš nesaugios aplinkos, susiduriama su problema, kad nėra kur jį apgyvendinti. „Bendruomeniniai globos namai pilni, budintys globėjai dažniausiai irgi užimti, tad jeigu nėra vaiko artimųjų, atsiranda labai didelė ir sudėtinga problema. Mano manymu, būtina didinti budinčių globėjų skaičių, taip pat reikalinga įsigyti dar vieną butą, kuriame būtų galima apgyvendinti vaikus, paimtus iš šeimos“, – sako patarėjas.

„Panevėžio miesto savivaldybės atstovai praėjusiais metais žadėjo įsigyti dar vieną butą ir pasirūpinti, kad jis taptų bendruomeniniais vaikų globos namais. Deja, ši problema dar neišspręsta, o problemų vis daugėja. Globėjai, sudarę sutartis su socialinių paslaugų centru, globoti sutinka tik vaikus iki 12 metų amžiaus. Kyla klausimas, kur apgyvendinti nesaugiuose namuose likti nebegalinčius paauglius? 12-18 metų vaikams vienintelė užuovėja bendruomeniniai vaikų globos namai, kurių skaičių mieste būtina didinti“, – pabrėždama problemos aktualumą sakė Panevėžio apskrities VTAS vedėja Žaneta Ginaitė.

Pasitarime dalyvavusi Panevėžio miesto savivaldybės socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė patikino, kad problemos yra žinomos ir sprendžiamos. Jos teigimu, rasta dar viena globėja, baigiamas įrengti dar vienas butas, kuris bus pritaikytas bendruomeniniams vaikų globos namų poreikiams.

Ž. Ginaitė ir D. Nevardauskis akcentavo įstaigų ir miesto savivaldybės bendradarbiavimo būtinybę sprendžiant laikinai iš šeimos paimtų įvairaus amžiaus vaikų apgyvendinimo problemas, taip pat pabrėžė aktyvesnį kitų, socialines paslaugas teikiančių, institucijų ir organizacijų  įsitraukimą. Pasitarime kalbėta, kad Panevėžio mieste bendruomeninių vaikų globos namų poreikis, net ir įrengus jau nupirktą butą, išspręstas nebus ir miesto savivaldybei teks ieškoti galimybių dar vieno būsto įsigijimui.

 Šiuo metu Panevėžio miesto savivaldybės socialinių paslaugų centras turi tris bendruomeninių vaikų globos namų poreikius atitinkančius butus, dar vienas yra įrenginėjamas. Mieste dirba trys budintys globėjai, su dar vienu – pasirašoma sutartis.

Telšių apskrities mobilioji komanda: žmogaus priklausomybė kartais būna stipresnė nei mūsų skatinimas keistis

Jau kone metus Telšių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriuje besidarbuojanti mobilioji komanda Plungės bei Rietavo socialiniams partneriams išgrynino savo darbo tikslą - padėti krizę išgyvenančiai šeimai, kai yra nustatytas antras grėsmės vaikui lygis ir šis nebegyvena jam nesaugioje aplinkoje.

Telšių apskrities mobiliąją komandą sudaro psichologė Sandra Mikuževičienė, socialinė darbuotoja Danutė Novikova ir priklausomybės ligų specialistė Loreta Zakarauskienė. Darbuotojos teigė, jog komandoje vyraujanti trijų specialistų įvairovė padeda suteikti efektyvesnę pagalbą šeimai. „Atvykusios į šeimą pirmiausiai išsiaiškiname, kokios pagalbos žmogui reikia. Vieną kartą gali būti reikalingesnė psichologinė pagalba, kitą kartą – susijusi su priklausomybės ligų gydymu, trečią – susijusi su socialinių įgūdžių tobulinimu. Būdamos kartu galime iškart organizuoti konkrečiam atvejui reikalingesnę pagalbą, tačiau kaip bebūtų – kone visais atvejais reikalinga kompleksinė pagalba, kurią mes teikiame kaip komanda“, – teigė specialistės.

Mobiliosios komandos specialistės papasakojo ir apie pačią pagalbą, intensyviai teikiamą šeimoms. „Su šeima 14 kalendorinių dienų dirbame jos gyvenamojoje vietoje, koreguojame šeimos narių elgesį ir sukuriame saugią gyvenamąją aplinką vaikui grįžti į namus. Vaikų mes nematome, dirbame tik su jų tėvais. Turime specialius klausimynus, kurie atskleidžia šeimos stiprybes, silpnybes ir poreikius. Ieškome galimybių padėti šeimai – galbūt jai reikalinga pagalba įsidarbinant, galbūt klientai turi sveikatos problemų, o gal jau dešimtmečiais jie klampoja priklausomybių liūne ir motyvacinio interviu metodu galime juos patraukti pagalbą teikiančios institucijos link. Buvo ne vienas atvejis, kai moteriai su vaiku padėjome laikinai apsigyventi krizių centre, taip ją atskiriant nuo smurtaujančio vyro, bet paliekant su vaiku“, - apie teikiamą pagalbą pasakojo mobiliosios komandos darbuotojos.

Nors mobilioji komanda darbą su šeima turi pradėti tada, kai teritorinio vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai nustato vaikui antrąjį grėsmės lygį ir paima jį iš šeimos, mobiliosios komandos pagalbą priimti nori ne kiekviena šeima. „Nuo 2018 m. liepos 1 d. iki 2019 m. birželio 1 dienos lankėmės 52 šeimose, iš kurių 7 šeimos atsisakė mūsų pagalbos. Šeimoje, su kuria dirbame, vidutiniškai apsilankome 4-5 kartus, nesistengiame už juos nieko padaryti, bet įgaliname – paraginame veikti patiems, keisti savo netinkamą elgesį. Svarbu tai, jog negalime norėti pokyčių labiau nei patys klientai. Išties nelengva dirbti su žmonėmis, kurie turi priklausomybes, mat kartais priklausomybė būna stipresnė nei mūsų skatinimas pokyčiams, kad žmogus pasiryžtų reabilitacijai“, – apibendrino specialistės.

Kaip teigia mobiliosios komandos narės, klientui svarbi ne vien tik jų pagalba, tačiau ir aplink supančių žmonių. „Didelę įtaką sveikstantiems daro aplinka. Jei žmogus jaučia artimųjų psichologinį palaikymą, geranoriškumą, didelė tikimybė, jog jis pajaus ir poreikį keisti savo gyvenimo būdą. Tačiau, jei pabaigęs reabilitacijos kursą asmuo pateks tarp tokių, kurie taip pat gydėsi, bet ir vėl yra priklausomi nuo alkoholio, tikėtina, kad jis ir pats atkris bei vėl pateks į užburtą priklausomybių ratą“.

Užbaigdamos savo veiklos pristatymą ir dalijimąsi patirtimis, sukauptomis per beveik vienerius darbo metus, specialistės padėkojo susirinkusiems socialinių įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovams ir pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu su jomis.

Mokyklos negali ignoruoti akivaizdžių vaiko teisių pažeidimų

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) patarėja Radviliškio rajone Larisa Paurienė susitikusi su Radviliškio rajono savivaldybės ugdymo įstaigų vadovais aptarė problemas, kurios mokykloms kyla užtikrinant vaiko teisę mokytis.

Pristatydama pranešimą „Vaiko teisių bei teisėtų interesų užtikrinimas ugdymo įstaigoje“ Larisa Paurienė komentavo VTAS gaunamus pranešimus iš ugdymo įstaigų ir supažindino susirinkusius su daugeliui ugdymo įstaigų tipiškomis problemomis.

Pranešėja išskyrė tai, kad vaikai, kaip ugdymo proceso dalyviai, dažniausiai kelia tokias problemas: nelanko ugdymo įstaigos, smurtauja prieš kitus vaikus ir net suaugusiuosius, nesilaiko elgesio taisyklių, esant specialiesiems ugdymosi poreikiams negeba ugdytis pagal bendrojo lavinimo programas.

Daugiausia gaunama pranešimų dėl vaikų smurtavimo prieš kitus vaikus ir net prieš suaugusiuosius. Radviliškyje dirbantys vaiko teisių apsaugos specialistai apie smurtaujančius vaikus nuo metų pradžios gavo 5 pranešimus. Pasitaiko atvejų, kai mokyklos, deja, netgi ištisus mėnesius kai kurias problemas ignoruoja.

Kaip matyti iš pateiktos problematikos lentelės, būna, kad mokyklos problemas slepia, nebendrauja su vaiko įstatyminiais atstovais.  Kaip vieną tokių pavyzdžių patarėja Larisa Paurienė įvardijo mokyklos nedėmesingumą vaikui. Jos teigimu, vaikas apie metus laiko nesirodė mokykloje, o mokykla tik gegužę kreipėsi į Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrių (VTAS) Radviliškyje. Ir neaišku, ar sprendžiant problemą buvo pakankamai bendrauta su įstatyminiais vaiko atstovais. Patarėja Larisa Paurienė tai akcentavo kaip pavyzdį, kai į vaiko problemas žvelgiama atsainiai.

 ,,Aš savo pranešimu siekiu atkreipti ugdymo įstaigų vadovų dėmesį į tai, kad būtina laiku pastebėti ir spręsti problemas, nes tai geriausiai atitiktų vaikų teisėtus interesus. Nuolatinis bendradarbiavimas su vaikų įstatyminiais atstovais (tėvais, įtėviais, globėjais/rūpintojais) taip pat yra labai svarbi ugdymo proceso dalis‘‘, – sakė Larisa Paurienė.

Susitikime aptarti ugdymo proceso metu iškilusių problemų sprendimo būdai, paaiškinta, kad problemas galima išspręsti ugdymo įstaigos viduje, t.y. teikiant intensyvią pedagoginę psichologinę pagalbą vaikui ir šeimai, taikant įvairias Švietimo įstatyme ir poįstatyminiuose teisės aktuose numatytas poveikio priemones, pavyzdžiui, mokykla gali kreiptis į Vaiko gerovės komisiją ir prašyti psichologo bei kitos pagalbos vaikui ir šeimai. Taip pat mokykla gali kreiptis į savivaldybės administracijos direktorių dėl minimalios priežiūros priemonių vaikui taikymo. Jos skiriamos tais atvejais, kai vaikas nelanko mokyklos, nepavyzdingai elgiasi, nuolat smurtauja. 

Kai ugdymo įstaiga išnaudoja visas vaikui bei šeimai pagalbos galimybes, būtina kreiptis į atitinkamas institucijas dėl kompleksinės pagalbos šeimai teikimo bei dėl poveikių priemonių taikymo įstatyminiams atstovams ir vaikams – galima kreipti į savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių (TBK). Šiaulių apskrities VTAS patarėja Radviliškyje  akcentavo, kad pedagogams pastebėjus smurto ar vaiko nepriežiūros faktus reikia skubos tvarka kreiptis į vaiko teisių apsaugos skyrių, o jei būtina – ir į teisėsaugos instituciją. 

Diskusijos metu taip pat buvo aptartos išskirtinės Radviliškio ugdymo įstaigose įvykusios situacijos, kai mokyklos tiesiog nekreipė dėmesio į kitus vaiko teisių aspektus.  Vienas jų – mergaitė gyveno pas močiutę apie penkis metus, nors jos mama, geros reputacijos moteris, gyveno kitame mieste. Močiutė vaiko atskyrimą nuo mamos ir kitų šeimos vaikų suprato kaip pagalbą. Mokykla matė, kad visur vaiką atstovauja močiutė, nors globa oficialiai neįteisinta, bet nė karto nepasidomėjo, kodėl ne mama, o močiutė, neturėdama globėjos statuso, atstovauja vaiką. Tai dar vienas mokyklų nedėmesingumo vaikui ir jo teisėms pavyzdys. 

Taigi, susitikime paminėta, kad vaikui ugdymo įstaigoje gali atstovauti tik tėvai ar globėjai/rūpintojai, buvo paprašyta reaguoti į atvejus, kai prašymus ugdymo įstaigoms teikia asmenys, kurie neturi teisės atstovauti vaikui. Priminta, jog į juos reikia reaguoti greitai, o ne laukti kelerius metus.

Susitikime dalyvavę ugdymo įstaigų vadovai ir vaiko teisių apsaugos specialistai  sutarė, kad prasidėjus naujiems 2019/2020 mokslo metams būtina organizuoti susitikimą bei aptarti, kaip geriausiai padėti vaikams ugdymo proceso metu.

Nuo metų pradžios Radviliškyje dirbantys vaiko teisių apsaugos specialistai gavo  du pranešimus, kad vaikai nelanko mokyklos. Tačiau šie duomenys, kaip ir visoje Lietuvoje,  neatspindi realių skaičių, nes tik  metų gale suskaičiavus praleistų pamokų skaičių konstatuojama, kad vaikas neišklausė mokymo kurso, o metų eigoje, jeigu bent kartais toks nedrausmingas vaikas pasirodo mokykloje, ši turi viltį, kad reikalai pagerės ir mokslo metų laiku nefiksuoja, kaip mokyklos nelankymo. 

Šiaulių mieste nuo metų pradžios fiksuota iki dešimt pranešimų apie tai, kad vaikai praleidinėja daug pamokų ar vengia lankyti mokyklą. Palyginimui – Kelmės rajone dirbantys VTAS specialistai nuo metų pradžios gavo tik vieną pranešimą, kad vaikas nelanko mokyklos. Apie tai pranešė pati vaiko mama. Iš mokyklų tokių pranešimų Kelmėje negauta nė vieno. Pakruojo rajone dirbantys VTAS specialistai pranešė, kad nuo metų pradžios mokyklos atkreipė dėmesį į maždaug dešimt vaikų, kurie praleidžia daug pamokų. Šiaulių rajono VTAS specialistai sako, kad rūpesčių dėl pamokų praleidinėjimo kelia maždaug dešimt vaikų, tačiau ne visada ši informacija gaunama iš mokyklų.

Marijampolės apskrityje auga nepakantumas vaiko teisių pažeidimams

Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) ir ikiteisminio tyrimo įstaigų (prokuratūros ir policijos) atstovai susitiko aptarti bendros veiklos rezultatus, užtikrinant vaiko teisių apsaugą visą parą. Specialistų nuomone, akivaizdu tai, jog didėja visuomenės nepakantumas vaiko teisių pažeidimams.

Susitikimo metu Marijampolės apskrities VTAS vedėja Dovilė Burbaitė pristatė pranešimą „Nepertraukiama vaiko teisių apsauga Marijampolės regione“, kuriame aptarti 2019 m. pirmojo pusmečio bendro darbo su teisėsaugos institucijomis veiklos rezultatai.  Susisteminta informacija parodė, kad didėja visuomenės nepakantumas galimiems vaiko teisių pažeidimams, ką patvirtina augantys asmenų pranešimai apie pažeidžiamus nepilnamečių interesus. Tai patvirtina ir išaugęs pranešimų skaičius, gaunamas iš pilietiškų asmenų, kurie drąsiai rodo netoleranciją vaiko teisių pažeidimams.

Marijampolės apskrities VTAS 2019 metais užfiksavo 676 pranešimus dėl galimų nepilnamečių teisių pažeidimų. Labai svarbu laiku sureaguoti į gautą signalą, todėl dirbant su vaiko teisių pažeidimais ypatingai akcentuojamas operatyvumas, keičiantis turimomis žiniomis su teisėsaugos institucijomis.

Pasak D. Burbaitės, vertinant kitų šalių vaiko teisių apsaugos sistemos veikimo patirtį, kuri patvirtina, kad visuomenės nepakantumas vaiko teisių apsaugos pažeidimams yra labai svarbus faktorius, teigiamai veikiantis vaiko teisių apsaugos efektyvumą, galima pasidžiaugti, kad šis veiksnys tampa reikšmingu indėliu garantuojant vaiko teises ir Lietuvoje.

„Kasdieniu, nenutrūkstamu vaiko gynėjų ir policijos pareigūnų, prokurorų darbu, trims minėtoms institucijoms susitelkus vieningam tikslui – ginti ir apsaugoti vaikus, nuo 2019 m. sausio 1 d. iki dabar net 543 vaikams ir jų šeimoms Marijampolės regione inicijuota skubi pagalba“, savo pranešime teigė D. Burbaitė.

 

X