DĖMESIO! Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) administracija Vilniuje kraustosi į naujas patalpas - iš A. Vivulskio g. 13 į Labdarių g. 8.

Dėl kraustymosi galimi ryšio, tiek interneto, tiek stacionarių telefonų, sutrikimai, todėl prašome kantrybės ir supratingumo šiomis dienomis, jeigu nepavyktų operatyviai susisiekti su Tarnybos administracijos darbuotojais.

Naujienos

Prasidėjo „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“

Šiandien prasidėjo devintoji „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, kurios metu siekiama dar kartą sutelkti visuomenės dėmesį į patyčių problemą. Daugiau informacijos: https://goo.gl/9D2QYU
#BEPATYČIŲ #VeiksmosavaitėBEPATYČIŲ #Vaikųlinija

Apie „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“ šiandien vyksiančią diskusiją „Kur prasideda ir baigiasi patyčios, humoras ir politinė satyra?“ skaitykite plačiau čia:
https://www.facebook.com/events/549377302102942/

Gimdamas vaikas atsineša teisę į saugią vaikystę

Jau nuo liepos 1 dienos visų Lietuvos mažųjų piliečių teisės bus ginamos vienodai, nesvarbu, kuriame šalies kampelyje vaikas gyvena. Visą parą dirbantys budėtojai, visiškas nepakantumas smurtui, aiškūs grėsmės vaikui lygiai, kompleksinė pagalba šeimai. Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Žydronės Žukauskaitės-Kasparienės, pokyčiams įvykti reikia laiko, bet dabar, kai nėra vienodos tvarkos ir aiškios vaiko teisių apsaugos sistemos, jie yra tiesiog būtini. Kai įsigalios naujasis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taps centrine valstybės vaiko teisių apsaugos institucija, o savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai – šios institucijos darbuotojais.

„Šiuo metu rinkdami savivaldybių duomenis matome, kad 90 proc. vaiko teisių skyrių darbuotojų sutinka pereiti dirbti į tarnybą. Iki šiandien atsakymus yra pateikusios 52 iš 60 šalies savivaldybių. Mes tai labai vertiname ir esame pasiruošę kartu pradėti naują etapą vaiko apsaugos sistemoje. Turime siekį, kad vaiko teisių gynėjas visų pirma būtų girdintis vaiką, atsakingas, profesionalus, patikimas, gerbiamas darbuotojas. Darbuotojų patirčiai, žinioms, praktikai stiprinti esame numatę mokymus“, – teigia direktorė.

Visą straipsnį skaitykite: https://gyvbudas.lrytas.lt/seima/2018/03/12/news/gimdamas-vaikas-atsinesa-teise-i-saugia-vaikyste-5114795/

Dingusiems vaikams ieškoti - Facebook AMBER ALERT

Šiandien Lietuvoje įjungta dingusių vaikų paieškos sistema „Amber alert“ - informaciją apie dingusius vaikus nuo šiol matys visi Lietuvos „Facebook“ vartotojai. Sistemos starto renginyje tiek Lietuvos prezidentė, tiek „Facebook“ atstovė ir buvusi FTB darbuotoja Emily Watcherteigė, kad šiuolaikinės technologijos atveria plačias galimybes visuomeinėje veikloje ir būtų tiesiog neatleistina jomis nepasinaudoti.

„Socialiniai tinklai yra įrankis, padedantis žmonėms“, – teigė prezidentė Dalia Grybauskaitė, simboliniu mygtuko paspaudimu paleidusi šiuolaikinę vaikų paieškos sistemą „Amber Alert“.„Socialinis tinklas „Facebook“ parodė, kad Lietuva yra bendruomeniška, žmonės – neabejingi, visuomeniški ir jie nori padėti vieni kitiems. Yra daug pavyzdžių, kai po stresinių situacijų šeimos kreipiasi į žmones socialiniuose tinkluose ir per trumpą laiką suteikiama reikiama pagalba“, – teigė kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadorius Andrius Tapinas.Kaip veikia „Amber alert“.

Patiems vartotojams nieko daryti nereikia. Pranešimą apie dingusį vaiką gavusi policija įvertina jo rimtumą ir specialiu kanalu kreipiasi į „Facebook“ administraciją, kuri inicijuoja specialų skelbimą. Jis rodomas visų „Facebook“ vartotojų naujienų juostoje 200 km spinduliu aplink įvykio vietą.Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorės Natalijos Kurčinskajos teigimu, „Amber Alert“ sistema Bulgarijoje parodė, kad per mėnesį taip paskelbiama apie 20 dingusių vaikų – bet, žinoma, skaičiai Lietuvoje gali būti ir kitokie.

Lietuva tapo 16-ąja valstybe, kurioje veikia „Amber Alert“, ir pirmoji valstybė iš Šiaurės šalių.

Statistika rodo, kad 2017 m. ieškota 1143 vaikų. Kai kurių paieška paskelbta pakartotinai.

Ministras Linas Kukuraitis: „Šiuo metu dėmesį ypač koncentruojame į vaiko teisių sistemos pertvarką“

„Šiuo metu ypatingą dėmesį skiriame vaiko teisių apsaugos sisteminei pertvarkai bei institucinės globos pertvarkai“, – socialinių reikalų aptarime Klaipėdoje sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Su darbo vizitu lankydamasis Klaipėdos mieste jis susitiko su vietos valdžios atstovais, socialiniais darbuotojais, vaiko teisių specialistais, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų atstovais.

Vaiko teisių apsaugos pertvarka siekiama sukurti nepertraukiamai visą parą veikiančią sistemą, kuri užtikrintų vienodos praktikos apsaugant ir ginant kiekvieno vaiko teises ir teisėtus interesus formavimą ir taikymą valstybėje, bei efektyvesnę šios funkcijos įgyvendinimo valstybės priežiūrą.

Nuo liepos 1 d. vaiko teisių apsaugos sistema taps centralizuota, t.y., Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taps centrine valstybine vaiko teisių apsaugos institucija, o dabar savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai – šios institucijos darbuotojais ir dirbs pagal vienodus standartus. Tam šiuo metu yra aktyviai rengiamasi.

Kaip akcentavo ministras Linas Kukuraitis, pagalbos šeimai srityje pasitarnaus ir darbo su šeima metodikos, pavyzdžiui, Šeimos konferencijos metodas kaip pagalba šeimai, specialistams, pasitvirtinęs daugelyje pasaulio šalių, tai pat daugiamatės šeimos terapijos (MDFT) metodas, kuris planuojamas diegti kitais metais ir kuris padėtų sunkiai auklėjamiems vaikams ir jų tėvams, praktinis modelis ankstyvajai intervencijai ir prevencijai „S.M.A.R.T. tėvystė“ ir kt.

Susitikime daug kalbėta apie socialinių darbuotojų profesinių sąjungų vaidmenį. „Džiaugiuosi, kad Klaipėdoje aktyvi socialinių darbuotojų profesinė sąjunga. Naujuoju, liepą įsigaliojusiu Darbo kodeksu kaip tik ir skatinamas didesnis darbuotojų interesų atstovavimas ir socialinio dialogo tarp darbuotojų ir darbdavių vystymas, dėl to sveikinu ir skatinu darbuotojų būrimąsi, socialinio dialogo mezgimą ir būdų darbdaviui ir darbuotojui sutarti dėl bendrų tikslų ieškojimą“, – sakė L. Kukuraitis.

Kviečiame į Atvirų durų dienas!

Kovo 21–22 dienomis 15–19 val. kviečiame į svečius – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje vyks Atvirų durų dienos.

Atsakysime į visus klausimus, susijusius su vaiko teisių pažeidimais, paaiškinsime, kaip jie nagrinėjami, kur reikia kreiptis konkrečiu atveju, taip pat kokios yra pagalbos vaikams galimybės.

Konsultacijas teiksime vaikų globos, įvaikinimo procedūrų, jų eigos, galimybių, teisinio reguliavimo klausimais.

Išsamiai papasakosime, kaip reaguoti, kur kreiptis, turint informacijos apie vaiko teisių pažeidimus šeimoje, švietimo įstaigose.

Apsilankiusius plačiau supažindinsime su institucijoje globojamų vaikų laikino svečiavimosi šeimoje sąlygomis.

Atsakysime į visus su Globėjų ir įtėvių mokymų ir konsultavimo pagal GIMK programą susijusius klausimus. 

Konsultuosime tarptautinės vaiko globos bei neteisėto vaiko išvežimo bei laikymo klausimais.

Besidominčius plačiau supažindinsime su vykdoma institucinės globos pertvarka „Lietuva – be globos namų 2020“, šios pertvarkos rėmuose teikiamomis paslaugomis ir jos eiga.

Taip pat pristatysime naujausias žinias dėl vykdomos vaiko teisių apsaugos sistemos centralizacijos, apie tai, kokios naujienos laukia Lietuvos šeimų nuo liepos 1-osios dienos.

Atsakysime į kitus rūpimus klausimus.

Laukiame Jūsų!

Registruokitės el. paštu egle.juozenaite@vaikoteises.lt arba telefonu (8 5) 213 7992

Tikra istorija: aštuoni tėvų palikti vaikai pažins vienas kitą iš naujo

Prieš trejus metus užsienio piliečių šeima įvaikino 9 metų mergaitę ir 12 metų jos broliuką. Šie užsienyje gyvenantys įvaikinti vaikai turi 5 brolius ir vieną seserį: 2 iš jų globojami šeimynoje, 1 – įvaikintas, o 3 auga vaikų globos namuose.

Į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarmybą kreipėsi užsienyje gyvenačių įvaikintų vaikų įtėviai, prašydami sudaryti galimybę jų vaikams bendrauti su savo broliais ir seserimi. Tarnyba susisiekė su įvaikintų vaikų brolių ir sesers globėjais (rūpintojais), įtėvių šeima ir vaikų globos namų atstovais. Pastarieji atviri auginamų vaikų socialinei kilmei, pritarė dėl vaikų tarpusavio bendravimo.

Nors ir nebuvo išsaugota prigimtinė vaikų teisė augti biologinėje šeimoje visiems kartu, tačiau tai, kad šie broliai ir seserys atkurs tarpusavio ryšius ir, tikimasi, bendraus ateityje, yra gražus suaugusiųjų supratimo pavyzdys ne tik nenutraukti vaikų saitų su savo šeimos nariais, bet ir skatinti palaikyti tokią draugystę, nepamirštant savo šaknų.

Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ

Kovo 19–25 d. vyks „Vaikų linijos“ inicijuojama „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, kurios pagrindinis tikslas – keisti visuomenės nuostatas iš palankių patyčioms į nepalankias.

Prisijunkite: https://www.bepatyciu.lt/…/kaip-prisijungti-prie-veiksmo-s…/

Duomenys parodė, jog dauguma savivaldybių specialistų nusiteikę dirbti naujoje vaiko teisių apsaugos sistemoje

Renkant savivaldybių duomenis, paaiškėjo, kad 90 proc. šiuo metu dirbančių Vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojų ir vadovų ketina dirbti ir naujoje, centralizuotoje vaiko teisių apsaugos sistemoje. 

Iki šiol atsakymus yra pateikusios 52 savivaldybės. Kitų savivaldybių atsakymų laukiama šią savaitę. Toms savivaldybėms, kurios kreipėsi dėl detalesnių paaiškinimų, bus atsakyta į iškilusius klausimus atskirai, kad darbuotojai galėtų priimti sprendimus.

Atkreipiame dėmesį, kad šiemet ir pernai visas 60 savivaldybių aplankė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (VVTAĮT), kuri taps centrine vaiko teisių apsaugos įstaiga, atstovai. Kalbamasi buvo ne vien su administracijos vadovais, bet ir su Vaiko teisių apsaugos skyrių (VTAS) darbuotojais. VVTAĮT papildomai surengė tris regioninius susitikimus su visų savivaldybių VTAS vedėjais ir dar tris – su socialinės paramos skyrių vedėjais bei Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriais.

Po centralizacijos nepasikeis pagrindinės VTAS darbuotojų darbo sąlygos, tokios kaip darbo užmokestis (darbuotojams paliekami esami pareigybių lygiai ir kategorijos bei pareiginių algų koeficientai, taip pat turimos kvalifikacinės klasės), darbo vieta atitinkamoje teritorijoje ir pagrindinės funkcijos. Visa tai buvo pranešta ir vizitų į visas savivaldybes metu, ir informaciniais pranešimais savivaldybių darbuotojams. Kai kuriems darbuotojams iš dalies keisis šiuo metu jų vykdomos funkcijos, tačiau visos jos susijusios su vaiko teisių apsaugos užtikrinimu.

Siekiama atsakyti į klausimus ne vien dėl pareigybių, tolimesnio darbo organizavimo, bet ir dėl to, kaip bus perduodamos skyriaus patalpos, bylos, biuro įranga. Su kiekviena savivaldybe VVTAĮT sudaro ar dar sudarys skirtingas sutartis. Atlikta savivaldybių VTAS žmogiškųjų išteklių analizė, vyko susitikimai su Valstybės tarnybos departamento bei Darbo inspekcijos atstovais dėl sklandaus darbuotojų perkėlimo.

Šių metų balandžio–birželio mėn. bus surengti VTAS darbuotojų mokymai dėl grėsmės lygių vaikui nustatymo, atvejo vadybos, mobilių komandų veikimo.

Nuo 2018 m. liepos 1 d. vaiko teisių apsaugos sistema taps centralizuota: deleguota (perduota savivaldybėms) vaiko teisių apsaugos funkcija keičiama į valstybinę vaiko teisių apsaugos funkciją, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taps centrine valstybine vaiko teisių apsaugos institucija, o dabar savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai – šios institucijos darbuotojais ir dirbs pagal vienodus standartus.

Vaiko teisių apsaugos pertvarkos tikslas – sukurti nepertraukiamai visą parą veikiančią sistemą, kuri užtikrintų vienodos praktikos apsaugant ir ginant kiekvieno vaiko teises ir teisėtus interesus formavimą ir taikymą valstybėje, bei efektyvesnę šios funkcijos įgyvendinimo valstybės priežiūrą.

X