Naujienos

Tarnybos ir Krizinio nėštumo centro atstovai aptarė bendradarbiavimo galimybes

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje šiandien vyko Tarnybos atstovų susitikimas su Vilniaus miesto krizinio nėštumo centro atstovais.

Aptartos bendradarbiavimo galimybės, siekiant kuo geriau užtikrinti vaiko teisių apsaugą šiandien ir po liepos 1 dienos įvyksiančios vaiko teisių apsaugos centralizacijos, kada įsigalės vienoda vaiko teisių apsaugos praktika visoje Lietuvoje.

Susitikimo metu kalbėta apie galimus vaiko teisių apsaugos pažeidimus, atvejus, kurių metu būtina kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės administracijų Vaiko teisių apsaugos skyrius ar į centrinę Vaiko teisių apsaugos tarnybą. Diskutuota apie tai, kokia pagalba yra užtikrinama ir kaip galima patobulinti pagalbą krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims ir jų vaikams.

Kalbėta apie tai, kokias paslaugas teikia nevyriausybinė organizacija Krizinio nėštumo centras, kokias kompetencijas turi pagalbą teikiantys organizacijos savanoriai, kokie reikalavimai jiems yra keliami, kokiomis veiklomis jie užsiima.

Tarnybos ir Krizinio nėštumo centro atstovai aptarė tolimesnes bendradarbiavimo galimybes, būdus, kaip kuo geriau užtikrinti vaiko teisių apsaugos teisės aktų laikymąsi.

Šiuo metu Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pagal kompetenciją užtikrina vaiko teisių apsaugą bei bendradarbiauja su valstybės ir savivaldybių institucijomis ir įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir užsienio valstybių centrinės valdžios arba jų akredituotomis institucijomis vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo klausimais.

Tarnyba, siekdama susipažinti su savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyrių ir Krizinio nėštumo centrų bendradarbiavimu, 2017 metų rugpjūčio mėnesį atliko apklausą. Apklausoje dalyvavo 47 savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyriai. Iš apklausos rezultatų matyti, jog 45 savivaldybių Vaiko teisų apsaugos skyriai nurodė, jog su Krizinio nėštumo centrais nebendradarbiauja, į Krizinio nėštumo centrus nenukreipia besilaukiančių moterų (nepilnamečių/pilnamečių), kurios neigia nėštumą, ketina atsisakyti vaiko, ar moterų jau susilaukusių kūdikio, kurios galimai serga pogimdyvine depresija, turi kitų sunkumų.

Tik 2 savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyriai nurodė, jog Krizinio nėštumo centrai yra juos informavę apie nepilnametes ar pilnametes moteris, kurios kreipėsi į Krizinio nėštumo centrus, bei, jų manymu, kurioms reikalingi savivaldybės vaiko teisių apsaugos specialistų sprendimai ir (ar) veiksmai.

Alytuje mokymus pradėjo trečia būsimų globėjų ir įtėvių grupė

Mokymus pradėjo trečia būsimų globėjų ir įtėvių grupė

Vaiko globa ar įvaikinimas – ilgo kelio pradžia, kuriuo sėkmingai eiti  galima tik atsakingai pasirengus. Šeimoms, norinčioms dovanoti jaukius namus ir meilę bei rūpestį biologinių tėvų atstumtiems vaikams, padėti pasiruošę Alytaus vaikų globos namai.

 „Labai džiaugiamės visais žmonėmis, kurie nusprendę savo meile dalintis su likimo nuskriaustais vaikais atėjo į globėjų ir įtėvių mokymus“, - sakė Alytaus vaikų globos namų socialinių programų koordinatorė, globėjų ir įtėvių rengimo programos (GIMK) mokytoja Daiva Žemaitaitytė.  

Į trečią kartą Alytaus vaikų globos namų ir Alytaus miesto savivaldybės organizuojamus mokymu susirinko 12 alytiškių iš 7 šeimų..   

Mokymai parengti pagal GIMK programą. Juos sudaro 10 užsiėmimų, kuriuose vyksta praktiniai mokymai su minimalia teorijos dalimi. Mokymų dalyviai kartą per savaitę vykstančiuose užsiėmimuose mokosi ne tik suprasti, priimti ir gerbti biologinę vaiko prigimtį, bet ir geriau pažinti patys save. Sėkmingai baigusiems mokymus, įteikiamos teigiamos išvados, kad jie gali tapti globėjais arba įtėviais.

Anot D. Žemaitaitytės, svarbiausias mokymų tikslas, kiekvienam, ketinančiam priimti į savo šeimą vaiką, leisti pačiam pajusti ir suprasti, ką išgyvena vaikas, netekęs biologinių tėvų bei padėti jam augti visaverčiu visuomenės nariu.

Aplenkia institucinę globą

Baigusieji globėjų mokymus ir gavę teigiamą išvadą, turi galimybę įsidarbinti socialiniais globėjais Alytaus globos namuose. Jiems bus mokamas 450 eurų, (atskaičius mokesčius) atlyginimas ir 304 eurų globos pašalpa.

Socialiniais globėjais gali būti 21–65 metų asmenys, turintys vidurinį (ir aukštesnį) išsilavinimą bei galimybes vaikais rūpintis savo namuose. Jie turi nedirbti kito darbo ir bet kuriuo paros metu į savo namus privalo priimti policijos ar vaiko teisių apsaugos specialistų atvežamus vaikus. Socialiniai globėjai vaiku rūpinsis 6 mėnesius ir ilgiau, kol vaiko teisių apsaugos tarnyba (VTAS) nuspręs, kad jau galima vaiką grąžinti į biologinę šeimą, įvaikinti arba skirti nuolatinę globą.

„Socialinių globėjų dėka praėjusiais metais nė vienas mažylis iki 3 metų, gyvenantis Alytaus mieste, nepateko į institucinę globą“, - teigė Alytaus miesto VTAS vedėja Žaneta Abromaitienė.

Anot jos, atsiranda vis daugiau žmonių, norinčių tapti įtėviais ar globoti vaikus. Per 2016 metus buvo parengta 14 globėjų, o pernai jau 20.  Be to, nuo praėjusių metų pradėjo dirbti socialinės  globėjos, savo  namuose apgyvendinusios vaikus, kuriems buvo nesaugu gyventi tėvų namuose ir grėsė patekti į valdiškas globos institucijas.

Šiuo metu pas 5 socialines globėjas auga 8 mažieji alytiškiai, o 22 iš 56 Alytaus vaikų globos auklėtinių gyvena trijuose butuose įsteigtose šeimynose.

„Visiems vaikams reikia meilės, nesvarbu, kokioje šeimoje jie gimsta, nes tik patyrę gražius, šiltus jausmus, vėliau patys galės kurti sėkmingą gyvenimą ir mokės auginti savo vaikus“, - įsitikinusi  D. Žemaitaitytė.

Paskatino meilė vaikams

D. Žemaitaitytės nuomone, lankyti globėjų paruošimo kursus žmones paskatina įvairios priežastys ir skirtingos gyvenimo aplinkybės, tačiau visus vienija noras padėti likimo nuskriaustiems vaikams, suteikti jų vaikystei kuo daugiau džiaugsmo ir gėrio, leisti pajausti, kad jie mylimi ir svarbūs.

Socialinės globėjos Juditos namuose  krykštauja nė dvejų metukų neturinti mažylė. Visai neseniai dvi trejų ir ketverių metų sesutės, praleidę 9 mėnesius Juditos namuose, persikėlė gyventi į nuolatinių globėjų namus.

23 metus Alytaus specializuotuose kūdikių namuose išdirbusios ir  sūnų su dukra užauginusios moters teigimu, jos sprendimui tapti budinčia globėja, pritarė ir ją visokeriopai palaikė abu vaikai. „Priimti į savo šeimą daug sukrėtimų išgyvenusius vaikus didelė atsakomybė, reikalaujanti ir žinių, ir kantrybės, tačiau jų šypsenos, džiaugsmas ir teigiami elgesio pokyčiai, atperka įdėtas pastangas“, - sakė budinti globėja Judita.

Tris savus vaikus užauginusi Aldona, jau dešimt metų kaip nuolatinė globėja augina dvi paaugles sesutes ir kaip socialinė globėja rūpinasi pusantrų metukų mergyte ir trejų metukų berniuku. Anot moters, globėja ji tapo norėdama tikrųjų tėvų atstumtiems vaikams suteikti meilę, rūpestį, namų šilumą ir jaukumą. 

„Norintys į savus namus priimti vaikus iš globos įstaigų, turėtų sukaupti labai daug informacijos, ypač psichologinių žinių, konsultuotis su žmonėmis, užauginusiais ir auginančiais panašaus likimo vaikus. Dar labai svarbu, kad globėjai, atsiradus problemoms, nebijotų kreiptis pagalbos į specialistus, neužsisklęstų savyje ir savo namuose“, - patarė Aldona.  

Kasdien po kelis vaikus

Tik augant šeimoje – biologinėje, globėjo ar įtėvio – galima visavertė vaiko raida, tokia nuostata įrašyta Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje, kurią 1995 metais ratifikavo ir Lietuva.

D. Žemaitaitytės teigimu, visame pasaulyje siekiama pertvarkyti vaikų globos sistemas, kad mažėtų vaikų augančių valstybinėse institucijose, o kuo daugiau liktų šeimose ir bendruomenėse.

Mūsų šalyje taip pat einama šia linkme. Numatyta, kad iki 2020 metų turi persitvarkyti 19 vaikų globos institucijų įvairiose savivaldybėse. Lietuvoje yra 93 vaikų globos įstaigos, kuriose auga apie 2896 vaikai. Kasdien į vaikų globos namus patenka 3-4 vaikai arba 1220 vaikų per metus.  

 

 

Naujas vaikų dienos centrų žemėlapis padės savivaldybėms ir tėvams

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristato kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis parengtą vaikų dienos centrų žemėlapį, iš kurio galima sužinoti, kuriuose miestuose ir kaimuose jie veikia. Čia galima rasti tiek vaikų dienos centrus, įsteigtus savivaldybių, tiek nevyriausybinių organizacijų, parapijų ar bendruomenių, taip pat vaikų dienos centrus, kurie įsikūrę užimtumo dienos centruose.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikisi, kad savivaldybėms šis žemėlapis padės geriau planuoti, kuriose teritorijose yra poreikis steigti naujus centrus, o tėvams – rasti artimiausią arba sužinoti, ar galės gauti paslaugas, persikraustę į kitą gyvenamąją vietą. Primename, kad nuo 2016 m. liepos vaikų dienos centrus gali lankyti visų šeimų vaikai, nebūtinai nepasiturinčių ar esančių socialinėje rizikoje, tačiau tradiciškai dažniau juos lanko šie vaikai, nes jie turi mažiau galimybių lankyti būrelius ar užsiimti kita popamokine veikla.

Tarnybos atstovai kartu su Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos inspektoriais aptarė centralizaciją

Šiandien Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai kartu su Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus inspektoriais aptarė nuo liepos 1 dienos įsigaliosiančius vaiko teisių apsaugos pasikeitimus, perėjimą į centralizuotą vaiko teisių apsaugos sistemą.

Tarnybos atstovai papasakojo, kaip bus organizuojamas darbas įvykus vaiko teisių apsaugos centralizacijai, kokiomis priemonėmis bus užtikrinama visą parą veiksianti vaiko teisių apsauga.

Aptarta, kaip po liepos 1 dienos dirbs naktiniai vaiko teisių apsaugos budėtojai, kokias funkcijas atliks mobilios vaiko teisių apsaugos komandos, kaip pasikeis skirtingų vaiko teisių apsaugos poskyrių funkcijos, kiek naujų žmogiškųjų išteklių prisijungs prie naujos vaiko teisių apsaugos sistemos.

Tarnybos atstovai atsakė į Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos specialistų klausimus. Detaliai nupasakota, kas keisis po vaiko teisių apsaugos centralizacijos, kiek naujų darbuotojų, naktinių budėtojų ir koordinatorių dirbs naujoje, visą parą vaiko teises užtikrinsiančioje sistemoje.

Savivaldybėms pristatytos Tarnybos ir savivaldybių administracijų funkcijos

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas, pavaduojantis direktorių, Jan Maciejevski savivaldybių merams, administracijų direktoriams, vaiko teisių apsaugos, socialinės paramos specialistams detaliai pristatė vaiko teisių apsaugos pertvarkos eigą.

J. Maciejevski pristatė Tarnybos ir savivaldybių administracijų funkcijas, detaliai apžvelgė pasirengimą vaiko globai, aptarė, kaip vyksta vaiko laikinosios globos organizavimas, išanalizavo kompetencijų, organizuojant vaiko globą, paskirstymą.

Daugiau informacijos ieškokite čia:

Vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarka (Tarnybos ir savivaldybių administracijų funkcijos)

Vyriausybėje aptarta vaiko teisių apsaugos centralizacija

Šiandien Vyriausybėje su savivaldybių merais, administracijų direktoriais, vaiko teisių apsaugos, socialinės paramos specialistais aptarta vaiko teisių apsaugos pertvarkos eiga. Savivaldybių atstovams atsakyta į kylančius su vaiko teisių apsaugos sistemos centralizacija susijusius klausimus ir neaiškumus, aptarti praktiniai šios pertvarkos įgyvendinimo aspektai.

„Esminiai šios būtinos reformos tikslai yra teikti savalaikę ir šeimos poreikius atitinkančią prevencinę pagalbą vaikui ir šeimai, sukurti ir taikyti vienodą vaiko situacijos įvertinimo, atvejo vadybos ir vaiko paėmimo iš šeimos praktiką, o kad pokyčiai būtų sėkmingi – vaiko teisių apsaugą įgyvendinti centralizuotai per bendrą vaiko teisių apsaugos sistemą ir kvalifikuotus specialistus“, – susitikime akcentavo socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas, pavaduojantis direktorių, Jan Maciejevski pristatė algoritmą, detaliai nurodantį, kaip veiks vaiko teisių sistemos apsauga po būtinos vaiko teisių apsaugos reformos. Direktoriaus pavaduotojas, pavaduojantis direktorių, J. Maciejevski detaliai pristatė, kaip bus paskirstytos visų vaiko teisių apsaugą užtikrinančių grandžių atsakomybės, kaip praktiškai veiks sistema.

J.Maciejevski prabrėžė, jog itin svarbus bendradarbiavimas: „Visai sistemos reformai būtinas bendradarbiavimas ir geranoriškas dalinimasis informacija, ne tik bendravimas per formalius įsakymus.“

Rengiantis naujos vaiko teisių apsaugos sistemos pradžiai nuo liepos 1-osios, parengti reikalingi įstatymų ir Vyriausybės nutarimų pakeitimai, parengti ir su praktikais aptarti Globos centrų veiklos, Atvejo vadybos, Vaiko situacijos grėsmės lygio nustatymo ir vaiko paėmimo iš šeimos veiklos aprašai. Išgrynintos vaiko teisių apsaugos skyrių funkcijos, suformuota nauja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos organizacinė struktūra ir nuostatai, sudaryti planai ir biudžetai, telkiamos kompetencijos.

Naujojoje tarnyboje iš viso dirbs 644 darbuotojai – 230-ia pareigybių daugiau nei dabar darbuojasi visuose Vaiko teisių apsaugos skyriuose savivaldybėse. Vaiko teisių apsaugos specialistų ir atvejo vadybininkų mokymai numatyti gegužę ir birželį. 2018 m. atvejo vadybininkų ir socialinių darbuotojų, dirbančių su šeimomis, pareigybių išlaikymui savivaldybėms papildomai skirta per 3,5 mln. Eur. Rengiantis sklandžiam perėjimui prie centralizuotos sistemos, šiuo metu pasirašomos sutartys dėl patalpų su savivaldybėmis ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldžiomis įstaigomis, organizuojamas aprūpinimas transportu, įsigyjamos būtinos specialistų veiklai priemonės bei paslaugos ir t. t.

Kviečiame visus kuo plačiau dalintis!

Kas bendro tarp grupės „The Beatles“ nario, gitaristo, dainų kūrėjo, aktorius Džono Lenono, JAV verslo magnato ir išradėjo, vieno „Apple“ kompanijos įkūrėjų Styvo Džobso, vienos įžymiausių XX amžiaus kino žvaigždžių, aktorės Merilin Monro ir pirmojo demokratiškai išrinkto Pietų Afrikos Respublikos prezidento, apdovanoto Nobelio taikos premija Nelsono Mandelos?

Visi jie buvo įvaikinti.

Dėl jų pasaulis tapo gražesnis. Priimkime vaikus į savo šeimas. Vaikų namus palikime praeityje.

Kviečiame visus kuo plačiau dalintis žinia:

https://www.youtube.com/watch?v=x8Pb3_t_ZHc

Kviečiame dalyvauti dviejuose kūrybiniuose konkursuose!

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kviečia visus Lietuvos moksleivius dalyvauti kūrybiniame rašinių ir piešinių konkurse, skirtame paminėti tarptautinę Vaikų gynimo dieną, kurią kasmet švenčiame birželio 1-ąją.
 

Kviečiame vaikus rašyti rašinius tema „Laiškas vaikų teisių gynėjui“.
 
Taip pat laukiame visų Lietuvos vaikų piešinių tema „Kaip įsivaizduoji vaiko teisių gynėją?“. Kaip jis atrodo, ką veikia kasdien? Į ką jis panašus? Tai herojus, personažas ar žmogus?
 
Galite pasirinkti rašyti rašinį ar piešti piešinį. Taip pat galite dalyvauti abiejuose konkursuose. Laukiame jūsų kūrybos!
 
Visi dalyvavusieji konkursuose bus apdovanoti Tarnybos padėkomis. Pačių kūrybiškiausių, originaliausių ir įdomiausių darbų autoriai birželio 1 dieną bus apdovanoti Tarnybos įsteigtais prizais. Laimėtojų bus net 30! Apdovanosime po penkis geriausius 1–4 klasių, 5–8 klasių ir 9–12 klasių rašinių ir piešinių autorius.
 
Piešinius ir rašinius siųskite iki gegužės 13-tos dienos adresu: A.Vivulskio g. 13, 03221 Vilnius.
 
Piešiniai ir rašiniai bus eksponuojami Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos skyriuose visoje Lietuvoje.
 
Vaiko balsas – mums svarbiausias!

X