Naujienos

Visuomenė vis mažiau toleruoja vaiko teisių pažeidimus (interviu)

Dvi savaites Lietuva gyvena pagal naujas vaiko teisių apsaugos taisykles, o atsakomybė už vaiko teisių apsaugos specialistų darbą perėjusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.

Ar Lietuvos vaikai nuo šiol bus saugūs, kviečiame skaityti interviu naujienų portale „Delfi“ su tarnybos vadovu Jan Maciejevski.

Kaip pastebi tarnybos vadovas „visuomenė aktyviai įsijungusi ir vis mažiau toleruoja pastebėjusi galimus vaiko teisių pažeidimus ir nuolat mus informuoja. Į visus šalies piliečių pranešimus reaguojame. Nulinė tolerancija bet kokiam vaiko teisių pažeidimui – tokia yra tarnybos pozicija.“ Anot jo, kas ypač dabar aktualu, tai kad visi dalyvaujantys procese, tarnybos specialistai, savivalda, policija ir kiti, nepamestų bendro tikslo – padėti vaikams ir šeimoms, reaguoti ir bendradarbiauti.

Su kokiais iššūkiais susiduriama perėjus prie naujos tvarkos, nuo ko priklauso, ar vaikas bus paimtas iš šeimos – visą interviu rasite: https://www.delfi.lt/partnerio-turinys/naujienos/jan-maciejevski-visuomene-vis-maziau-toleruoja-vaiko-teisiu-pazeidimus.d?id=78588725

Padėkite vaikams sunkiu momentu – tapkite budinčiu globotoju (vaizdo klipas)

„Prisimenu, kaip mano tėvai pykdavosi ir aš negalėjau gyventi namuose, ir kaip jūs mane priėmėte. Aš nežinojau, ką daryti. Man patiko, kai visi kartu valgėme, man skaitėte pasakas, mes kalbėjomės. Džiaugiausi, kad gyvenau su jumis. Bet atsimenu, kaip pasiilgau namų.“

Kasmet keli šimtai vaikų patenka į krizines situacijas savo šeimose. Padėkite vaikui sunkiu metu – tapkite budinčiu globotoju.

Norintys tapti budinčiais globotojais, kviečiami kreiptis į savo gyvenamosios teritorijos savivaldybę.

Budintis globotojas – tai laikinasis vaiko globėjas, kuris vaiką globoja savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam fizinį ir emocinį saugumą, ugdymąsi, auklėjimą, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą.

Šių žmonių veikla be galo svarbi ir prasminga – paėmus vaiką iš jam nesaugios aplinkos šeimoje, geriausia, kad jis patektų į šeimą, galinčią suteikti jam rūpestį ir šilumą, taip patiriant kuo mažesnį stresą, kol jo šeimai bus suteikta pagalba ir bus saugu į ją grįžti. Tai gali būti vaiko giminaičiai, jam emociškai artimi žmonės (pavyzdžiui, krikštatėviai). Didelė paspirtis – budintys globotojai, kurie nors ir nėra susiję su vaiku emociniais ryšiais, yra paruošti, perėję specialius mokymus, ir žino, kaip suteikti vaikui emocinį ir fizinį saugumą. 

Kviečiame žiūrėti ir dalintis budinčiais globotojais tapti kviečiančiu vaizdo klipu:

Nėra didesnės vertybės už šeimą ir nieko nėra svarbiau už vaiko balsą (vaizdo klipas)

Nuo liepos 1 d. pradėjus veikti naujai, mažųjų Lietuvos piliečių interesus labiau apsaugančiai vaiko teisių apsaugos sistemai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai tapo pavaldūs visų šešiasdešimties Lietuvos savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyriai. 

Vaiko teisių apsaugos specialistų komanda visoje Lietuvoje nuolat pildosi. Numatoma, kad iš viso vaiko teisių apsaugos sistemoje dirbs šeši šimtai šešiasdešimt penki darbuotojai. 

Visi vaiko teisių apsaugos skyriai nuo šiol dirba pagal vienodus standartus - vienijančias vertybes ir tikslus, taiko tokią pačią teisės praktiką, vykdo vieningus, aiškius ir konkrečius veiksmus atstovaujant ir ginant vaikų interesus visoje šalyje.

Kiekvieno vaiko teisių apsaugos specialisto pareiga - saugoti ir ginti kiekvieno vaiko teises ir teisėtus interesus, tinkamai atstovauti mažajam Lietuvos piliečiui.

Tarnyba dirba tam, kad pasaulis vaikui taptų saugesnis. Nėra didesnės vertybės už šeimą ir nieko nėra svarbiau už vaiko balsą. Vaiko teisių gynėjams visoje Lietuvoje svarbiausias yra vaiko balsas.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos „YouTube“ paskyroje galite pamatyti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos klipą:

 

 

Su teritorinių skyrių vadovais gyvai aptarti aktualūs klausimai

Ketvirtadienį Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje su jos vadovais ir specialistais susitiko visų vaiko teisių apsaugos skyrių vedėjai ir atstovai. Bendrame pasitarime diskutuojama aktualiais klausimais, aptariami praktiniai darbo organizavimo aspektai.

Kaip susitikime sakė tarnybos direktoriaus pavaduotojas, vykdantis direktoriaus funkcijas, Jan Maciejevski, turimi visi įrankiai, nustatyti bendri veiklos metodai, dabar svarbu juos vieningai taikyti ir orientuotis į kokybę.

„Žinoma, labai svarbu, kad būtų laiku nuvažiuota į vietą, gavus pranešimą, bet ne mažiau svarbiu – tinkamai įvertinti situaciją“, - akcentavo jis, pridurdamas, kad ateityje numatomos atvejų analizės padės įvertinti, ar nesiskiria nustatytos vienodos praktikos taikymas skirtinguose padaliniuose.

Primename, kad po vaiko teisių apsaugos pertvarkos iš viso yra 12 teritorinių skyrių: 10 pagal apskritis (Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos, Vilniaus), veikiantys tai apskričiai priklausančių savivaldybių teritorijose, bei Vilniaus ir Kauno miesto su jiems priklausančiais poskyriais. Visų jų kontaktus nesunkiai galima rasti tarnybos interneto svetainėje www.vaikoteises.lt.

Vaiko teisių apsaugos specialistų komanda nuolat pildosi. Iš viso sistemoje dirba jau per 440 darbuotojų, iki pertvarkos etatų buvo tik apie 370. 

Lietuvoje aktyviai pradėta minėti Globėjų diena

Nuo praėjusių metų kiekvieną liepos pirmąjį sekmadienį Lietuvoje minima Globėjų diena. Šią datą Lietuvos Respublikos Seimas gruodžio 7 d. įrašė į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymą. Ta proga, šiemet visą liepos mėnesį Globėjų diena aktyviai pažymima visoje Lietuvoje įvairiuose minėjimuose ir šventėse.

Šią dieną Šilalės rajono socialinių paslaugų namų bendruomenė surengė Globėjų dieną. Renginyje dalyvavo ir Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas, Tauragės regiono pertvarkos ekspertė Marijona Janavičienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Sragauskienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Danguolė Račkauskienė.

Globėjų dienos minėjimas prasidėjo nuo šv. Mišių aukojamų Šilalės Šv.Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje. Vėliau šventinė popietė tęsėsi parapijos namuose.

Jos metu šventėje dalyvavusius vaikus linksmino „Ūnės išdaigų skrynutės“ personažai. Vaikams buvo piešiama ant veidų, daromos laikinos tatuiruotės, vaikai buvo vaišinami cukraus vata.

Vyko muilo burbulų šou, vaikai maudėsi saldainių lietuje. Pramogų būta ne tik vaikams, bet ir svečiams - jie galėjo patirti ekstremalių pojūčių išbandydami 5D virtualios realybės žaidimo įrangą, dalyvauti viktorinoje.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba dar kartą sveikina visus Lietuvos globėjus su Globėjų diena linkėdama neprarasti kantrybės, entuziazmo ir įkvėpimo. Tik Jūsų, brangūs globėjai, dėka pasaulis tampa gražesne vieta, jūs keičiate vaikų likimus ir kuriate šviesesnę vaikų ateitį.

Užsienyje įvaikinti vaikai nepraranda ryšio su tėvyne

Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos“ šiemet sulaukė įspūdingo svečių skaičiaus tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio valstybių. Tarp šurmuliuojančių svečių - dvi mergaitės, kurios buvo įvaikintos užsienio piliečių šeimų. Abi mergaitės gyvena užsienyje, tačiau nepamiršta savo tėvynės.

Aistė (mergaitės vardas pakeistas), sulaukusi šešerių metų buvo įvaikinta užsienio piliečių šeimos, kuri mergaitei pažadėjo išsaugoti jos ryšius su Lietuvoje gyventi likusiu broliu.

Įtėviai savo pažadą vykdo ir jau kelintą kartą po įvaikinimo (2013 m.) lankosi Lietuvoje, sudaro galimybes šiuo metu jau paauglystės sulaukusiai trylikametei Aistei bendrauti su jos pilnamečiu broliu, buvusiais globėjais. Abu vaikai labai džiaugiasi susitikimais.

Aistės įtėviai užsienyje ketina surasti mokytoją, kuris galėtų mergaitę mokyti lietuvių kalbos, kad sesuo ir brolis galėtų bendrauti lietuvių kalba. Tokias tvirtas kultūrines vertybes puoselėjanti Aistės įtėvių šeima neatsitiktinai kelionę į Lietuvą šiemet suplanavo tokiu, Lietuvai kultūriškai svarbiu, momentu.

Panašų požiūrį į įvaikintos mergaitės kilmės šalį puoselėja ir Skaistės (mergaitės vardas pakeistas) įtėvių šeima, kuri mergaitę įvaikino 2008 metais. Šiais metais Lietuvoje besisvečiuojanti Skaistė po praeities kerteles keliauja jau sulaukusi pilnametystės.

Abi užsieniečių šeimos, įvaikinusios vaikus iš Lietuvos, dalyvavo Dainų šventės renginiuose: folkloro dienoje Aistei ir Skaistei įstrigo įvairių amatų dirbtuvės. Mergaitės iš molio gamino smulkius lipdinius, o vėliau ir puodelius.

Aistės šeima namo išvyko šiek tiek anksčiau, o Skaistė su įmote dalyvavo Dainų šventės koncertuose. Lietuviškos dainos ir šokiai, atliekami nuostabios gamtos apsuptyje, joms suteikė neišdildomų įspūdžių.

Visų koncertų metu buvo prisimenama Lietuvos istorija. Skaistė domėjosi savo gimtinės istorija, klausinėjo apie jai nežinomus istorijos vingius ir stengėsi įsidėmėti visas tris Lietuvoje švenčiamas valstybės šventes: vasario 16-tą, kovo 11-tą ir liepos 6- tą.

Abi užsienio šeimų įvaikintos mergaitės prisipažino, jog norėtų atvažiuoti ir į kitas tradicines lietuviškas šventes. Dainų šventėje skambėjusios dainos nuvilnijo per Lietuvos kraštą, palikdamos neišdildomą pėdsaką įvaikintų mergaičių ir jų įtėvių širdyse.

Kaip rasti teritorinių skyrių kontaktus

Nuo liepos 1-osios visi Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse esantys Vaiko teisių apsaugos skyriai tapo pavaldūs centrinei vaiko teisių apsaugos institucijai – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai. Kartu keitėsi ir kai kurių skyrių adresai, telefonai, atsinaujino bei pasipildė darbuotojų komanda.

Visų teritorinių skyrių kontaktinę informaciją nesunkiai galima rasti tarnybos interneto svetainėje www.vaikoteises.lt, skiltyje „Struktūra ir kontaktai“ pasirinkus kategoriją „Kontaktai“ ir tuomet pažymėjus „Teritoriniai skyriai“.

Iš viso yra 12 teritorinių skyrių: 10 pagal apskritis (Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos, Vilniaus), veikiantys tai apskričiai priklausančių savivaldybių teritorijose, bei Vilniaus ir Kauno miesto su jiems priklausančiais poskyriais.

Taigi kontaktų paieškoje pradžioje reiktų pasirinkti atitinkamą apskritį arba vieną iš dviejų didžiųjų miestų ir tuomet – savivaldybę, kurioje gyvenate.

Vaiko teisių apsaugos specialistų komanda nuolat pildosi, kontaktinė informacija reguliariai atnaujinama.

Svarbu paminėti, kad tose savivaldybėse, kuriose dar nebaigta darbuotojų paieška, esant poreikiui talkina gretimų savivaldybių specialistai.

Iš viso sistemoje dirba jau per 440 darbuotojų, iki pertvarkos etatų buvo tik apie 370. 

Primename, kad visą parą, taip pat švenčių, poilsio dienomis, pastebėjus galimą grėsmę vaiko saugumui raginame pranešti bendruoju pagalbos numeriu 112, policija nedelsiant susisieks su budinčiais vaiko teisių apsaugos specialistais.

 

Sveikiname visus su Valstybės diena

Sveikiname visus su liepos 6-ąją, pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi švente. Ši diena – proga prisiminti, jog karalius Mindaugas – asmenybė, pranokusi savo epochą mentalitetu ir dvasine jėga. Būtent tokie – neabejingi, protu ir širdimi drąsūs žmonės išsaugojo Lietuvą iki šių dienų.

Karalius Mindaugas mums primena, kokie stiprūs esame, kiek daug galime sukurti, kokiomis sudėtingomis sąlygomis pajėgiame išlikti.

Būkime ir mes atsakingi už mūsų šalies ateitį, jautrūs šalia esantiems, silpnesniems, mažesniems ir likimo nuskriaustiems. Būkime kuriantys ir padedantys, drąsūs ir stiprūs bei perduokime šias mūsų protėvių mums duotas savybes jaunajai kartai, kuri kuria ir kurs mūsų šalies ateitį.

Sveikiname Jus visus Liepos 6-osios proga! Visiems linkime džiaugtis, švęsti ir mylėti mūsų valstybę Lietuvą!

X