„Žinių radijuje“ atviras pokalbis apie vaiko teisių apsaugos reformą

Liepą startavus vaiko teisių apsaugos reformai, bent trumpam iš nesaugios aplinkos buvo paimta daugiau kaip pusė tūkstančio vaikų. Pasak laidoje dalyvavusios Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotojos Vitos Šulskytės, padidėjusio pranešimų skaičiaus dėl galimų vaiko teisių pažeidimų buvo tikėtasi: „Nustačius vienodą reagavimo į pranešimus dėl galimų vaiko teisių pažeidimų standartą be abejo tokių vaikų, kurių atžvilgiu nustatyti vaiko teisių pažeidimai yra daugiau. Tik norėčiau patikslinti, kad dalis iš 500 vaikų paimtų iš nesaugios aplinkos arba iš atstovų pagal įstatymą buvo grąžinti tėvams. Tai yra apie pusė jų. Per praėjusį mėnesį 258 vaikams buvo nustatytas antras grėsmės lygis, kas reiškia, kad jie buvo paimti iš atstovų pagal įstatymą ir taikytos kitos apsaugos priemonės siekiant užtikrinti geriausius vaikų interesus“.

Tiems vaikams, kurie yra paimami iš atstovų pagal įstatymą siekiant užtikrinti jiems saugią aplinką, pirmiausia yra ieškoma emociniais ryšiais susijusių asmenų, giminaičių, budinčių globėjų, kurie galėtų vaiką priimti laikinai, kol bus išsiaiškintos tėvų galimybės juo rūpintis arba nustatoma globa. „Jeigu tokių asmenų, nei norinčių, nei galinčių vaiką prižiūrėti nėra, tada vaikas apgyvendinamas savivaldybės patvirtintose įstaigose. Tai gali būti globos centrai, globos institucijos arba krizių centrai,“ - sakė V.Šulskytė.

Tarnybos direktoriaus pavaduotojos teigimu, tuo metu, kai ieškoma sprendimo, kol galvojama, kur vaikas atsidurs, su vaiku bendrauja vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai: „Specialistai siekia išsiaiškinti, kas atsitiko. Jeigu nustatomas antras grėsmės lygis, tada vaikui ir šeimai teikiama mobiliosios komandos paslauga. Šios paslaugos siekis yra grąžinti vaiką į šeimą ir motyvuoti tėvus keistis, keisti savo įgūdžius, tobulinti juos, kad vaikas galėtų saugiai augti šeimoje.“

Visą pokalbį galite išgirsti čia:

https://www.ziniuradijas.lt/laidos/atviras-pokalbis/ar-puse-tukstancio-paimtu-vaiku-rodo-reformos-nauda?video=1