Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie vaiko teisių užtikrinimą per karantiną
Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie vaiko teisių užtikrinimą per karantiną

Ar per karantiną nesikeičia reagavimas į galimus vaiko teisių pažeidimus?

Reagavimo tvarka nesikeičia. Gavus pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, Tarnybos darbuotojai, kaip ir iki šiol, vyksta į šeimos namus ar kitą įvykio vietą. Prieš tai, jei yra galimybė, operatyviai išsiaiškinama ar toje vietoje, į kurią vykstama, yra sąlyčio tikimybė su koronavirusu sergančiu žmogumi, ar asmenys esantys su vaikais arba patys vaikai jaučia koronaviruso simptomus. Vykdami į įvykio vieną Tarnybos darbuotojai naudoja visas būtinąsias asmens apsaugos priemones.

 

Ar bus teikiama pagalba į krizę patekusioms šeimoms?

Į krizę patekusioms šeimoms pagalbą Tarnybos mobiliosios komandos teiks ir toliau, padės šeimoms įveikti sunkumus ir pakeisti gyvenimo būdą.

 

Kaip bus teikiama pagalba į krizę patekusioms šeimoms?

Pirmąjį kartą pas iki šiol kontakto su mobiliąja komanda neturėjusią šeimą ir toliau vykstama tiesiogiai. Naudojamos visos būtinos apsaugos nuo koronaviruso priemonės. Kitus kartus, jei situacija šeimoje nėra kritinė ir jei šeima turi galimybę bendrauti per nuotolį, konsultacijos jai teikiamos nuotoliniu būdu.

 

Jei šeimos neturi galimybės bendrauti nuotoliniu būdu, kaip joms bus teikiama pagalba?

Jei šeima neturi techninių galimybių ar yra būtinybė pagalbą teikti susitinkant, Tarnybos darbuotojai vyksta į fizinius susitikimus, naudodami reikalingas apsaugos priemones bei laikydamiesi saugaus atstumo.

 

Kokia vaikų judėjimo tvarka per karantiną?

Vežti vaikų į kitas savivaldybes negalima (pvz. pas senelius), taip pat negalima jų palikti pas giminaičius toje pačioje savivaldybėje.
Parsivežti vaikus iš kitos savivaldybės galima, tačiau pareigūnai kiekvieną situaciją vertins individualiai ir galės imtis papildomų priemonių situacijai įvertinti. Pažymėtina, kad net ir leidus pasiimti vaikus, su giminaičiais kontaktuoti negalima.

 

Ar galima vežti vaikus į kitą savivaldybę ugdymo tikslais?

Dėl ugdymo paslaugų vežti vaikus į kitą savivaldybę leidžiama (tik dėl ugdymo paslaugų, kurios vyksta ne per nuotolį, pvz. į darželį), tokiu atveju būtina turėti ugdymo paslaugų sutartį.

 

Ar išsituokęs vienas iš tėvų ir jo vaikai yra laikomi šeima?

 
Taip. Nepaisant to, kad asmuo ir jo vaikai gyvena skyrium, jie yra laikomi šeima, o vaikai, net ir išsituokus tėvams – laikomi kiekvieno iš išsituokusių tėvų šeimos nariais.
 
 
Ar išsituokęs tėtis ar mama gali karantino metu susitikti su nepilnamečiu vaiku, kuris negyvena kartu?
 
Gali. Tokiu atveju nėra taikomas Vyriausybės nutarimu priimtas draudimas dėl artimų kontaktų ir nepilnametis vaikas gali susitikti tiek su santuoką nutraukusiu tėčiu, tiek mama.
 
 
Ar išsituokęs vienas iš tėvų gali lankyti savo nepilnametį vaiką, gyvenantį kitoje savivaldybėje?
 
Gali. Atskirai gyvenančių tėvų bendravimas su  nepilnamečiu vaiku yra jų teisė ir pareiga, o bendrauti su abiem tėvais – yra nepilnamečio vaiko interesus atliepianti teisė.
 
 
Kokius dokumentus turi turėti nepilnametį vaiką kitame mieste norintis aplankyti išsituokęs tėtis ar mama?
 
Išsituokę tėvas ar mama, vykdami pas nepilnametį vaiką į kitą savivaldybę, su savimi turėtų pasiimti vaiko gimimo liudijimą (jo kopiją), teismo sprendimą ar sutartį (ar kopijas), kur būtų numatyta bendravimo su vaiku tvarka bei gyvenamųjų vietų adresus patvirtinančius dokumentus.
 

Kaip Tarnybos darbuotojai palaikys ryšį su globos namuose gyvenančiais vaikais?

Tarnybos darbuotojai per karantiną, kaip ir anksčiau, vykdo vaiko globos peržiūrą, lanko vaiką jo gyvenamojoje vietoje – globos namuose, šeimoje ar šeimynoje ir bendrauja su vaiku. Per apsilankymą naudojamos visos būtinosios asmens apsaugos priemonės.

 

Ar vaiko teisių specialistai per karantiną dalyvaus vaiko apklausose ir teismuose?

Vaiko teisių apsaugos specialistai, naudodami visas būtinas apsisaugojimo priemones, kaip ir anksčiau vyksta i į pareigūnų vykdomas vaikų apklausas. Jei yra galimybė, teismo posėdžiuose dalyvaujama nuotoliniu būdu.

 

Kaip pateikti prašymą registruoti vaiko gimimą?

Prašymai dėl civilinės metrikacijos paslaugų suteikimo priimami registruotu paštu, per kurjerį ar elektroninio ryšio priemonėmis.
Dokumentai asmenims siunčiami registruotu paštu, per kurjerį (kai asmenys šią paslaugą iš anksto apmoka), o elektroniniai dokumentai – elektroniniu paštu. 
 
 
Kokiais atvejais pačiam žmogui nereikia kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą, tvarkant su vaiku susijusius dokumentus?
 
Civilinės metrikacijos įstaigos savo iniciatyva registruoja ir dėl jų gyventojams nebūtina kreiptis dėl tėvystės pripažinimo, kai prieš tai buvo atlikta procedūra pas notarą, tėvystės (motinystės) nustatymo ir nuginčijimo; įvaikinimo.