Naujienos

Vaiko teisių apsaugos specialistų ir policijos pareigūnų sėkmingas bendradarbiavimas padėjo apsaugoti vaiką

Karantino metu pasitaikantys įvykiai, savo rizika reikalaujantys fizinio vaiko teisių apsaugos specialistų dalyvavimo, yra neatsiejami nuo ypatingo skirtingų institucijų susitelkimo. Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) specialistai dalinasi bendradarbiavimo su policijos pareigūnais pavyzdžiu, kai, sutelkus pajėgas, teko apsaugoti vaiką, įgyvendinant jo paties prašymą būti išvežtam iš girtaujančios ir agresyviai besielgiančios motinos namų.

Pasak VTAS patarėjos Tauragės rajone Elenos Jurgilienės, iš policijos pareigūnų buvo gauta informacija apie itin agresyviai nusiteikusią galimai neblaivią motiną, psichologiškai smurtaujančią prieš savo vaiką. Pareigūnai pranešė, jog jiems reikalingas pastiprinimas, todėl nedelsiant vaiko teisių apsaugos specialistai apsišarvavo karantino metu naudojamomis apsaugos priemonėmis ir važiavo į įvykį aiškintis aplinkybių bei gelbėti vaiko.

„Nuvykę radome išties pavojų vaikui keliančią motiną ir išsigandusį bei verkiantį vaiką, prašantį būti išvežtam iš neblaivios motinos namų. Tą ir padarėme – nuvežėme vaiką pas jo paties nurodytą emociniais ryšiais susijusį asmenį, galintį užtikrinti jam saugią aplinką. Džiaugiamės, jog operatyviai bendradarbiaudami su policija galėjome apsaugoti vaiką“, – apie įvykį pasakojo patarėja.  

Karantino metu dažniausia vaiko teisių pažeidimų priežastis – alkoholio vartojimas

Kaip teigia specialistai, karantino metu dažniausia priežastis, dėl kurios gaunami pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus – asmenų alkoholio vartojimas. Prie tokių rodiklių galimai prisidėjo ir klaidingos asmenų nuostatos, esą karantino metu į savo vaikų auginimą galima pažiūrėti ir aplaidžiau, nes šeimoje institucijų atstovai neapsilankys.

„Norisi priminti visuomenei, jog VTAS dirba ir į vaiko teisių pažeidimus reaguoja, tiesa, kiek kitokiais metodais nei iki karantino. Deja, tenka pastebėti, jog asmenys, dėl kurių gaunami pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus, neretu atveju piktnaudžiauja šiuo karantinu“, – pabrėžė Tauragės apskrities VTAS vedėja Birutė Sragauskienė.

Anot VTAS vedėjos, galvodami, jog karantinas – tai laikas, kada niekas nesilankys šeimoje, asmenys leidžia sau atsipalaiduoti vaikų auginimo procese nevaržomai vartodami alkoholį. Visgi, kai kurie asmenys turėtų įsisąmoninti, jog tinkamas vaikų auginimas reikalingas dėl jų pačių sukurtos šeimos gerovės, o ne dėl įtikimo institucijoms.

Pagrindiniai darbo specifikos pokyčiai karantino metu

Tauragės apskrities VTAS vyriausioji specialistė, dirbanti nakties metu, švenčių bei poilsio dienomis, Greta Auksoriūtė papasakojo ir apie pagrindinius savo darbo specifikos pokyčius šalyje paskelbus karantiną.

Pasak jos, gavę pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, specialistai, bendraudami su pranešėju, pirmiausiai aiškinasi, ar kyla realus pavojus vaiko fiziniam/psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei arba pavojus, galintis sukelti reikšmingą žalą vaiko sveikatai.

Tokioms grėsmėms nekylant, situacija sprendžiama ryšio priemonėmis nuotoliniu būdu ir į įvykio vietą nevažiuojama, tačiau, gavus pranešimą iš policijos apie galimo smurto atvejus; vaiko saugios aplinkos užtikrinimo poreikį – į įvykį privaloma nuvykti. Į įvykio vietą vykstama ir tais atvejais, kai iš asmens, laikinai prižiūrinčio vaiką, gaunamas pranešimas dėl atsisakymo vaiką prižiūrėti ir/ar galimybės užtikrinti jam saugią aplinką nebuvimo dėl vaiko atstovų pagal įstatymą netinkamų veiksmų.

Vaiko teisių apsaugos specialistai dėkoja policijos pareigūnams už operatyvų bendradarbiavimą ir tikisi tokio bendradarbiavimo ir toliau, tam, kad būtų užtikrinti geriausi vaiko interesai.

 
X