Vaikų kūrybinė savaitė
Vaiko teisių gynėjai daugiau nei pusė tūkstančio šalies vaikų pakvietė į kūrybines dirbtuves

Visą balandžio mėnesį šalies mokyklose, dienos centruose ir nepilnamečių laisvės atėmimo įstaigoje vaiko teisių gynėjai rengė kūrybinius susitikimus. Juose su vaikais ne tik užsiėmė pačiomis įvairiausiomis kūrybinėmis veiklomis, bet ir diskutavo, kaip vaikai supranta savo teises. Šį kartą gynėjus domino vaikų supratimas apie jo teisę į saviraišką ir laisvę kurti: kaip ją realizuoja.

Piešimas išprovokavo diskusiją apie laisvės ribas

Jurbarke per kūrybinius užsiėmimus vaikai piešė savo teisių ir pareigų piramides. Vaikų teisių gynėjai pastebėjo, kad vyresni vaikai gana drąsiai pasisako apie savo teises, tačiau svarbiausia diskusija kilo dėl to, kokios yra mūsų laisvių ribos. „Tada teko pakalbėti apie tai, kad mūsų laisvės plačios, bet ne beribės ir jeigu vieno asmens laisvė pažeidžia kito asmens vertybes, tai jau ir yra ta riba, kurios nevalia peržengti“, – sako Tarnybos socialinė darbuotoja Gitana Salickienė ir pasitelkia šviesoforo pavyzdį, kai skirtinga spalva reiškia skirtingas teises, o tam, kad sklandžiai judėtume savo keliu, reikia bendrai sutarti dėl spalvų reikšmės.

Kūrybiniame susitikime su Veiverių miestelio gimnazistų grupe taip pat iškilo laisvės ir ribų klausimas. Dėmesio centre atsidūrė vieno paauglio konfliktas su tėvais, kurie palaiko jo norą vasarą užsidirbti savoms išlaidoms, bet nepritaria darbui nelegaliai.

Kūryba nepalieka vietos netinkamoms veikloms

Vaikai piešia ant grindinioŠakių vaikų dienos centre sutiktos mergaitės atviravo, kad šokiai joms suteikia vidinę  ramybę. Mergaitėms antrino sportuojantys berniukai: sporte jie nusiramina, išsilieja, pamiršta nesėkmes.

Panevėžio vaiko teisių gynėjai pastebėjo, kad kūrybiniai susitikimai vaikus veikė kaip terapija, skatino susikaupti ir nurimti. Per karantiną ypatingai svarbiu tapo vaiko užimtumas bei galimybė atsiriboti nuo aplinkinio šurmulio, tad gynėjai kviečia tėvelius, pedagogus, auklėtojus rasti laiko vaikus sudominti kūrybinėmis užduotimis.

Šiaulių regione vykusios kūrybinės dirbtuvės taip pat parodė, kad vaikai labai išsiilgę gyvo bendravimo: nori vaidinti, kalbėtis, piešti. Joniškyje dirbančios gynėjos vaikams surengė originalius miniatiūrų teatro žaidimus bei pavasario sutiktuves, kur dalyviai pademonstravo visą savo kūrybinį potencialą. 

Apie kūrybinį susitikimą Kaune jautriai pasidalijo jame kartu su vaiko teisių gynejais dalyvavusi vienuolė Fausta Palaimaitė, globojanti nuteistuosius paauglius: „Jaunimas piešė savo širdies žemėlapius, kurie iššaukė nemažai diskusijų. Jaunuoliai dalinosi savo gyvenimo istorijomis. Jeigu šie jauni žmonės jau išdrįso stoti prie molbertų su drobe, tai teikia vilties, kad galbūt nebeliks laiko ir netinkamiems poelgiams“. 

Kūrybiškumo gebėjimas atveria daug durų

Su vaikais dirbantys specialistai žino, kad padrąsinę vaiką į rankas paimti teptuką, siekti sportinių laimėjimų ar pradėti muzikuoti, pasiekia virsmą ir paties vaiko elgsenoje, keičiasi jo savivertė. Net ir tais atvejais, kai kitos priemonės mažai veiksmingos, kūryba veikia, o kūrybiškas požiūris į problemas padeda jas greičiau spręsti.

G. Salickienė akcentuoja, kad visi gimstame kūrybingi ir jeigu tėveliai nuo mažens savo vaiką lydės kūrybiškumo procese, skatins ir sudarys tam palankią aplinką, o vėliau prisidės ir ugdymo įstaigos – rezultatai bus akivaizdūs: augs pasitikinčiu savimi, drąsiu, imliu, kūrybišku žmogumi, gebančiu prisitaikyti prie pokyčių.

„Kūrybinis procesas ar bet kokia kita saviraiškos forma yra išlaisvinanti. Ypač paauglystėje padeda tobulėti, rasti atsakymus į svarbius šio amžiaus tarpsio klausimus: kas aš esu, kokios mano vertybės, ką noriu veikti šiame pasaulyje? Taip pat svarbus vaidmuo vaiko gyvenime tenka bendraamžiams, sutinkamiems bendrose veiklose“, – atkreipia dėmesį G. Salickienė.

Susitikimuose vaiko teisių gynėjai taip pat pastebėjo, kad vaikai pakankamai gerai žino savo pagrindines teises. Net patys mažiausieji pamini savo teisę reikšti nuomonę ir tai, kad turi būti apsaugoti nuo bet kokio smurto, kad turi teisę mokytis. Taip pat neužmiršta teisės būti mylimais ir mylėti, turėti draugų. Tačiau laisvę kurti neretai supranta kaip duotybę, o ne teisę.

Jungtinių tautų Vaiko teisių konvencija pripažįsta vaiko teisę į poilsį ir laisvalaikį, teisę laisvai dalyvauti kultūriniame gyvenime ir kurti meno kūrinius. Mūsų šalies vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas užtikrina vaiko teisę į saviraiškos laisvę, poilsį ir laisvalaikį.