Dėl galimo vaiko teisių pažeidimo kreipkitės į artimiausią teritorinį Tarnybos skyrių – darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00. Norėdami pranešti apie galimą vaiko teisių pažeidimą po darbo valandų, nedarbo bei švenčių dienomis kreipkitės bendruoju pagalbos telefonu – 112.

For possible violations of the rights of the child, please contact the nearest territorial division on working days from 8:00 to 17:00. After working hours, holidays and public holidays – call general helpline 112.

VAIKŲ TARYBA

2021.09.17

Įvyko antras Vaikų Tarybos posėdis

Vaikų taryba tęsia darbą ir susirinko į antrąjį posėdį. Jame diskutavo ir tarėsi, kaip sumažinti patyčių mąstą. Ši problema, pasak vaikų, įsišaknijusi ne tik mokykloje – daugybė  vaikų patiria bendraamžių, suaugusiųjų, o kartais ir artimiausių žmonių patyčias. Statistika byloja, kad patyčias patiria kas trečias vaikas Lietuvoje.

„Patyčios – reiškinys, kurio negalime toleruoti. Svarbiausia netylėti, kalbėti apie savo išgyvenimus garsiai ir atvirai. Su patyčiomis susiduriantys vaikai neturi galvoti, kad tai jų vienų problema, ją turime spręsti visi realiais veiksmais“, – sako Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazijos aštuntoje klasėje besimokanti Vaikų tarybos narė Aurora Degesytė.

Vaikų atstovai pastebi, kad patyčios dažnai lieka neatpažintos, o kartais atsiranda iš nežinojimo ir nesupratimo. Vaikų tarybos nariai gilinosi į patyčių kilmę, aptarė iššūkius, su kuriais susiduria „Vaikų linijos“ savanoriai bei parengė pasiūlymus vaikams, tėvams ir mokyklos bendruomenėms, savivaldai, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, kaip imdamiesi iniciatyvos prie problemos sprendimo gali prisidėti kiekviena iš pusių.

Vaikų tarybos nariai siūlo patyčių prevencijos programas įtraukti į ugdymo procesą, pasirenkant vaikams priimtinas formas. Šiam klausimui spręsti suformuota darbo grupė. Tarybos nariai atkreipė dėmesį, kad patyčių prevencijos iniciatyvų šalyje netrūksta, tačiau jos veikia nepakankamai, todėl siūlo jas viešinti, aktualizuoti ir įgalinti. Vaikai aptarė paveikių socialinių reklamų poreikį.

Pasak Vaikų tarybos steigimo iniciatorės Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, antrasis susitikimas su aktyvia jaunuomene leidžia tikėtis pokyčių.

„Jauni žmonės turi vilties patyčias įveikti, ir tai yra įkvepianti žinutė. Jie siūlo imtis konkrečių veiksmų ir siekia situaciją pakeisti iš esmės. Mane nustebino, kaip giliai vaikai mato ir analizuoja problemą, kokie brandūs pasiūlymai ją spręsti. Kviečiu visus tėvelius, mokytojus, visus vaikų draugus įsiklausyti į jų balsą ir neabejoju, kad Vaikų tarybos pasiūlymai prisidės prie realaus pokyčio mokyklose, bendruomenėse. Tikiu, kad vaikų, išgyvenančių sunkumus, bus mažiau“, – sako I. Skuodienė.

Tarnybos vadovė pabrėžia, kad masinio karantino sąlygomis, po ilgo saviizoliacijos periodo, vis ryškiau pastebimos vaikų psichinės sveikatos problemos, o kartu su jomis daugėja ir patyčių. Ilgą laiką buvęs apribotas moksleivių socialinis gyvenimas, atsitraukimas nuo popamokinių veiklų, neapibrėžtumas turėjo neigiamos įtakos ne tik mokymosi kokybei, bet ir  bendravimui.

Vaikų tarybos posėdyje dalyvavusi Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas sako, jog patyčios yra įsisenėjusi problema tiek socialiniuose tinkluose, tiek ir gyvame bendravime, dažnai jos net nebeidentifikuojamos ir priimamos kaip norma.

„Apie patyčių daromą žalą turėtume kalbėti nuolat, tai nenutrūkstamas procesas. Svarbu atminti, kad vaikai yra mūsų veidrodis. Kokie bus santykiai visuomenėje, šeimoje, kaip joje bus sprendžiamos problemos, kokia retorika bus vartojama, taip elgsis ir vaikai. Patyčių lauke susitinkame visi. Todėl kalbėti šia tema būtina, kartu tai yra svarbus priminimas, kad mes, suaugusieji, turime būti pavyzdžiu savo vaikams“, – akcentuoja viceministras.

Jis atkreipė dėmesį į Vaikų tarybos narių išsakytas mintis, kad norint pakeisti visuomenės požiūrį į patyčias ir padaryti taip, kad jų neliktų, turime identifikuoti problemą, kad engiantieji ar patyčias skleidžiantieji nesijaustų tokie stiprūs. Kartu svarbu atkreipti dėmesį į jų kilmę. Ne paslaptis, kad patyčias neretai sukelia žmonės, kuriems patiems reikia pagalbos.

Dar vasarą darbą pradėjusi Vaikų taryba tuomet iškėlė aktualiausias temas dvejų metų kadencijai. Tai – tolerancijos didinimas, tautinių mažumų mokyklų skirtumai, vaikų iš užsienio adaptacija, lytinis švietimas, smurto prevencija ir kt. Kaip viena pagrindinių įvardyta ir patyčių problema.

Kitas Vaikų tarybos posėdis vyks lapkričio 20 dieną.

Į Vaikų tarybą išrinkta penkiolika narių iš visos Lietuvos. Moksleiviai posėdžiams, kurių kiekvienas yra susietas su aktualiomis temomis, ruošiasi bendraudami socialiniuose tinkluose, kur savo idėjomis dalijasi ir su kitais bendraamžiais.  Iš viso per metus yra numatyta ne mažiau keturi vaikų tarybos posėdžiai, kuriuose bus kviečiami dalyvauti ir skirtingų sričių specialistai, žinomi ir daug pasiekę tų sričių, kurios taps Vaikų tarybos diskusijų objektu, atstovai.

 


 

Nori prisidėti prie Vaikų Tarybos veiklos?

Dabar tai įmanoma kiekvienam vaikui! Turi klausimų, pastebėjimų, o gal žinai problemas apie kurias reikėtų diskutuoti? Rašyk mums el. paštu vaikutaryba@vaikoteises.lt

Kviečiame visus vaikus aktyviai dalyvauti sprendžiant jiems aktualius ir svarbius klausimus, o taip pat ir labai skatiname teikti idėjas bei pasiūlymus!

 

 

 

 

 

 


 

Vaikų tarybos nariai

 

 


Po pirmo posėdžio

2021.07.27 

Startavo Vaikų taryba: išrinkta pirmininkė, iškeltos svarbiausios problemos

 

Pirmajame Vaikų tarybos posėdyje jos nariai iškėlė aktualiausias temas dvejų metų kadencijai. Pagrindinės jų – tolerancijos didinimas, tautinių mažumų mokyklų skirtumai, smurto prieš vaikus, žalingų įpročių prevencija,  vaikų iš užsienio adaptacija,  lytinis švietimas, negalią turinčių vaikų integravimas į mokyklas. Posėdžio metu taip pat išrinkta pirmininkė. Vaikų tarybos vedle tapo kaunietė Mija Černikaitė.

Svarbu ne tik išgirsti vaikų nuomonę, bet ir veikti

Posėdyje dalyvavusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, kad vaikų išsakytos mintys privertė pažvelgti plačiau bei pasidžiaugti, kad auga aktyvi ir socialiai atsakinga karta.

„Po pirmojo posėdžio nuotaikos tikrai džiugios. Vaikų tarybos nariai nustebino savo pozityvumu, veiklumu, atsakingumu, gebėjimais. Posėdyje kalbėjomės apie jų išsakytas negalią turinčių mokinių švietimo, smurto prieš vaikus, tautinių mažumų įtraukimo, informacinių technologijų svarbos, lygių galimybių, paauglių įvaizdžio, užimtumo ypač mažesniuose miesteliuose temas“, – mintimis dalijosi I. Skuodienė.

Pasak direktorės, vaiko teisės, visų pirma, yra apie vaikus ir jų balsą: „Tikiuosi, kad dar geriau jį išgirsime ir jis bus girdimas formuojant svarbius valstybei sprendimus. Tačiau tartis su vaikais yra labai svarbu ne tik globaliai, bet ir šeimoje. Ne tik mes auginame vaikus, bet ir jie mus augina“.

Pasiteiravus, ką ji laiko didžiausia Vaikų tarybos projekto vertybe, pašnekovė nedvejodama atsakė, kad tai yra galimybė iš pirmų lūpų išgirsti vaikų nuomonę. Anot jos, valstybės gerovė prasideda nuo čia gyvenančių vaikų laimės indekso, todėl svarbu, kad jie būtų ne tik išgirsti, bet į jų nuomonę ir atsižvelgta.

„Tarybos nariai sakė, kad ne visi vaikai žino, jog Lietuvoje jų balsas gali būti išgirstas, o jie yra atstovai, kurie gali parodyti, kad vaikų nuomonė svarbi ir jų problemos gali būti sprendžiamos“, – kalbėjo pašnekovė.

Tarybos pirmininkės pagrindinė užduotis – didinti toleranciją, mažinti atskirtį

Kauno Jono Jablonskio gimnazijoje į devintą klasę šiemet žengsianti Mija Černikaitė pasakojo, kad apie projektą išgirdo iš savo mokytojos. Aktyvi moksleivė nedelsdama nusprendė dalyvauti, nes visuomet turėjo idėjų, kaip pagerinti vaikų apsaugos klausimų sprendimą Lietuvoje.

„Vos tik mokytoja pasiūlė dalyvauti, supratau, kad tai yra būtent man. Jau anksčiau galvojau, kaip galima įgyvendinti savo idėjas, didinti toleranciją mokyklose ir bendruomenėse. Pagrindinė mano užduotis bus mažinti atskirtį tiek kalbant apie negalias, tiek apie emigraciją“, – savo mintimis po pirmojo posėdžio dalijosi M. Černikaitė.

Penkiolikmetė kaunietė sakė, kad atskirties mažinimas svarbus kalbant apie iš užsienio sugrįžusius ar atvykusius vaikus. Posėdyje taip pat buvo aptartos vaiko teisių, patyčių, eismo problemų, kultūros ir kiti vaikams aktualūs klausimai.

Rugsėjį suplanuotam antrajam posėdžiui penkiolika tarybos narių iš visos Lietuvos ruošis bendraudami socialiniuose tinkluose, kur savo idėjomis dalinsis ir su kitais bendraamžiais.

Viso per metus yra numatyta ne mažiau keturi vaikų tarybos posėdžiai, kuriuose bus kviečiami dalyvauti ir skirtingų sričių specialistai, žinomi ir daug pasiekę tų sričių, kurios taps Vaikų tarybos diskusijų objektu, atstovai.

 


 

2021-06-01

 

Vaikų taryba įgauna pagreitį: neužilgo paaiškės, kurie šalies vaikai atstovaus visų Lietuvos vaikų balsui

 

Pasibaigus atrankai į Vaikų tarybą, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba skaičiuoja 48 motyvuotų šalies vaikų atsiųstas ir reikalavimus atitinkančias anketas. Atrankoje dalyvauja 32 mergaitės ir 16 berniukų. Dalyvaujančių atrankoje amžiaus spektras gan platus – nuo jauniausio aštuonmečio iki vyriausių penkiolikmečių. Amžiaus vidurkis - 11-12 metų.

Tarnyba sulaukė ne vieno skambučio iš tėvelių, mokytojų, kurie tikslinosi atrankos detales ir reiškė susidomėjimą – jautėsi jų noras padėti vaikams įgyvendinti užduotį, taip tampant Vaikų tarybos nariais. Atrankoje dalyvauja labai skirtingi vaikai: ir muzikuojantys, ir sportuojantys, ir meninių sugebėjimų turintys, olimpiadų laureatai, mokyklos savivaldos nariai, vaikai su specialiaisiais poreikiais, taip pat vaikai, kurie turi savo artimoje aplinkoje vaikų su negalia.

„Labai džiaugiamės, kad į Tarybą vaikai pretendavo iš visos Lietuvos. Yra anketų ne tik iš didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos, bet ir Mažeikių, Marijampolės, Druskininkų, Alytaus, Elektrėnų, Plungės. Kuo įvairesnės vaikų patirtys, tuo plačiau vaikų interesams jie atstovaus“, - tuo tikra Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.

 

Savo prisistatymuose vaikai kalba apie smurtą, pagalbą socialiai pažeistiems vaikams

Vaikai buvo prašomi sukurti vaizdo klipą apie save ir savo požiūrį į vaiko teisių problemas. Iš būsimų Vaikų tarybos narių buvo tikimasi sulaukti ne tik problemų išryškinimo, bet ir siūlymų, kaip galime kartu jas išspręsti. Kiekvienas vaikas, norintis dalyvauti atrankoje, buvo kviečiamas pristatyti bet kokią jam rūpimą temą – čia nebuvo griežtų taisyklių ar apribojimų.

Pirminės peržiūros metu, stebint prisistatymus, galima teigti, kad nors vaikus anketas užpildyti neretai paskatino tėveliai, socialiniai darbuotojai, mokytojai ar auklėtojai, vaikai yra labai motyvuoti dalyvauti ir atstovauti kitiems vaikams. Jų motyvaciją skatina matomos ir išsakomos vaikų problemos, patiriami iššūkiai.

Štai jauniausias 8 metų pirmokas nori skatinti vaikus darbštumo, o penkiolikmečiai siekia gerinti vaikų, paauglių įvaizdį, atstovauti vaikų balsui,  11-12 mečiai siūlo atkreipti dėmesį į su negalią turinčius vaikus, vaikų uždarumą ir bendravimo stoką ne vien su bendraamžiais, bet ir su suaugusiais, taip pat, siekia skatinti vaikų aktyvumą bei užimtumą.

Vaikai savo prisistatymuose kelia tokias temas, kaip smurtas prieš vaikus, pagalbos linijų populiarinimas vaikams, socialiai pažeidžiamų vaikų problemos – nenoras bendrauti, nenoras mokytis, taip pat socialinė ir pilietinė veikla vaikams, vaikų su negalia integracija, vaikų ir tėvų/suaugusių komunikacijos sunkumai, lietuvių kalbos pamokos atvykusiems vaikams iš užsienio.

Vaikai teikia ir pasiūlymus, štai keli jų: vaikų mentorystė, kuomet vaikai tampa kitų vaikų mentoriais, sporto užsiėmimų prieinamumo didinimas, socialiai pažeidžiamų ir kitų šeimų bendros stovyklos.

Net keletas vaikų pristatymuose naudoja muzikinius intarpus (repuoja, eiliuoja, groja), kiti naudoja įvairias montavimo technikas, taip atsiskleidžia puikus jų kompiuterinis raštingumas. Didelė dalis pretendentų teikia anketas su kitų asmenų (senelių, draugų, auklėtojų) rekomendacijomis.

 

Atrankos rezultatai - po dviejų savaičių

Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos sudaryta komisija vertins visas kandidatų paraiškas iki birželio 15 d. Šią dieną bus susisiekta su 15 vaikų, kurie bus kviečiami tapti Vaikų tarybos nariais.

Renkant narius bus atsižvelgiama į kiekvieno kandidato motyvaciją tapti Tarybos nariu, kūrybiškumą bei pasiūlymus vaiko teisių temomis.

Pasak I. Skuodienės, čia labai svarbus noras ir motyvacija save atskleisti, reikšti savo nuomonę, kad vaikas atsineštų į Tarybą ir tas temas, kurioms atstovauja, kurios jį patį labausiai liečia – tai, kas jam labiausiai įdomu.

 

Liepos 1-ąją – pirmasis Tarybos posėdis

Pirmasis Vaikų tarybos posėdis įvyks po mėnesio – liepos 1 d. „Šio Tarybos posėdžio metu susipažinsime su vaikais, kalbėsime apie tai, kas jiems svarbiausia, ko jie tikisi iš Tarybos, iš mūsų Tarnybos, kviesime pasidalinti mintimis apie vaiko teises, jų matymą, apkalbėsime jų išskirtas vaikams aktualias temas. Planuojame plačiau supažindinti vaikus su mūsų veikla bei visa vaiko teisių apsaugos sistema. Išsigryninsime vaikų siekius, lūkesčius ir ketinimus, numatysime kito posėdžio darbotvarkę“, - sako I. Skuodienė, atkreipdama dėmesį į svarbiausią Tarybos tikslą – atstovauti kiekvieno vaiko balsui ir jo poreikiams: „Vaiko teisės privalo būti apie tai, kas vaikui svarbu – apie jo nuomonę, rūpesčius ir lūkesčius“.

Tam, kad Tarybos posėdžiai būtų produktyvūs, įdomūs ir naudingi, į juos bus kviečiami įvairių sričių specialistai, žinomi ir daug pasiekę tų sričių, kurios taps Vaikų tarybos diskusijų objektu, atstovai. Vaikai bus kviečiami aktyviai diskutuoti, savo pastebėjimus išsakyti posėdžiuose sutiktiems politikos, kultūros, švietimo, sveikatos bei kitiems visuomenės atstovams.

Vaikų tarybos nariai renkami dvejų metų kadencijai. Pirmieji Vaikų tarybos metai bus skirti vaikams apsiprasti su naujomis ir svarbiomis jų pareigomis bei teikti siūlymus, aiškintis, kas galėtų būti svarbiausia Vaikų tarybos veikloje. Antraisiais metais bus galima įgyvendinti užsibrėžtus tikslus ir stebėti jų rezultatus.

Numatyti ne mažiau kaip 4 Tarybos posėdžiai per metus. Tarnyba pasirūpins skirtingose Lietuvos vietovėse gyvenančių narių atvykimu arba prisijungimu nuotoliniu būdu.


 

 

2021-04-02

 

Tapk Vaikų tarybos nariu!


Kelk klausimus ir vaiko teisių apsaugos temomis diskutuok su politikos, kultūros, švietimo, sveikatos bei kitais visuomenės atstovais. Tapęs Vaikų tarybos nariu, teik Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai siūlymus, rekomendacijas, būk šios Tarnybos patarėju, o svarbiausia  - Atstovauk visų Lietuvos vaikų balsui!

Kviečiame 7-16 metų vaikus kandidatuoti į Vaikų tarybą.


Net 15 labiausiai motyvuotų kandidatų turės unikalią progą dirbti Tarnybai patariančioje komandoje, galės tiesiai vaikų gerovės specialistams išsakyti tikruosius vaikų rūpesčius ir problemas.


Šios išskirtinės patirties metu kiekvienas Vaikų tarybos narys prisidės prie visų Lietuvos vaikų gerovės.

 

Jeigu gali ir nori, mes laukiame Tavęs: būkime partneriai, būkime draugai, dirbkime kartu!

 

Svarbu žinoti

 • - Vaikų taryba renkama 2 metų kadencijai. Planuojami mažiausiai 8 tarybos posėdžiai, kuriuose dalyvausi.
 •  
 • - Posėdžiai bus produktyvūs, įdomūs ir naudingi, nes juose dalyvaus įvairių sričių specialistai, žinomi ir daug pasiekę ekspertai, kuriems galėsi išsakyti savo lūkesčius ar nuogąstavimus.
 •  
 • - Diskusijoms ir problemų aptarimui posėdžių moderatoriai pasitelks interaktyvias, žaismingas, dar nebandytas priemones ir formas, kurios Tau tikrai patiks!
 •  
 • - Dalis posėdžių bus organizuojami nuotoliniu būdu, o jei vyks gyvai, Tau nereikės rūpintis kaip pas mus atvyksi: Tavo kelione į posėdžius ir visa dienos programa pasirūpinsime mes!
 •  
 • - Nesvarbu, tau 8 ar 16 metų. Svarbu, kad turi noro ir motyvacijos išsakyti, kas Tau ir Tavo bendraamžiams kelia nerimą, kokias problemas matai, ko trūksta, ar yra per daug, gal ką nors keistum arba imtumeisi naujų sprendimų vaiko teisių užtikrinimo temoje.
 •  

Ką reikia padaryti?

 • - Sukurti prisistatymo filmuką ir siųsti jį mums, UŽPILDŽIUS ŠIĄ ANKETĄ.
 •  
 • - Anketą atsiųsti iki 2021 m. birželio 1 dienos.
 •  
 • - Vaikai į tarybą kviečiami kandidatuoti savanoriškais tikslais ir turi turėti savo tėvų ar globėjų (atstovų pagal įstatymą) sutikimą. Sutikimo forma.
   

Jei Tau rūpi, nedelsk – gal TU esi tas, kurio balsas jau netrukus atstovaus visiems Lietuvos vaikams!


Vaikų tarybos veiklos nuostatai.

 

 

Kontaktas pasiteiravimui: Živilė Razumaitė, Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė, Mob.tel. 8 695 26 244, El. p. zivile.razumaite@vaikoteises.lt

 


 

Žiniasklaidoje apie VAIKŲ TARYBĄ

 

X